List intencyjny dotyczący rozbudowy Mleczarni TUREK Sp. z o.o.

« wróć

List intencyjny Mleczarnia TUREK Sp. z o.o.

W dniu 24.09.2012 przedstawiciele naszej firmy podpisali list intencyjny w sprawie rozbudowy zakładu produkcyjnego należącego do Grupy BONGRAIN w Turku.
Kierownictwo Mleczarni TUREK Sp. z o.o. w porozumieniu z właścicielami we Francji, podjęli decyzję o powierzeniu nam budowy hali magazynowej dla serów.

Pomimo, że nie jest to charakterystyczny dla naszej działalności obiekt wielkokubaturowy podjęliśmy się tego zadania z uwagi na wiele ciekawych i wymagających elementów związanych z tym projektem.

Należą do nich m.in. wykonanie obiektu zgodnie z rygorystycznymi normami HACCP przewidzianymi dla tego typu budowli; zachowanie swoistej sterylności placu budowy, który z uwagi na prowadzoną cały czas produkcję w zakładzie będzie wymagał przestrzegania najwyższych norm higienicznych (!) i odpowiedniego zabezpieczenia; praca na tzw. żywym organizmie" funkcjonującego zakładu produkcyjnego.

Grupa BONGRAIN pojawiła się w Polsce w roku 1993, uruchamiając w Skierniewicach produkcję sera Tartare.

Prawdziwie dynamiczny rozwój biznesu rozpoczął się w roku 1998 od zakupu fabryki w Głubczycach – po niej do rodziny Grupy BONGRAIN w Polsce dołączyły jeszcze Turek i Pasłęk.

dDzisiaj Grupa BONGRAIN w Polsce to 3 zakłady produkcyjne, organizacja dystrybucyjna i ponad 900 pracowników. I co najważniejsze – to lider sprzedaży serów pleśniowych w Polsce oraz ceniony ich eksporter.

To także właściciel marki TUREK, która w roku 2009 otrzymała tytuł Superbrand 2009 oraz Laur Konsumenta TOP MARKA 2011