Struktura produkcyjna rolnictwa w Polsce się zmienia. Od czasu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej trwa przyspieszony proces konsolidacji gospodarstw, wprowadza się też wiele innowacyjnych rozwiązań, które usprawniają prace w polu. W polskich gospodarstwach powstają nowoczesne hale dla rolnictwa, które służą nie tylko jako magazyny rolnicze na zebrane plony, ale również jako obiekty, w których zimą przechowuje się maszyny rolnicze. Jaka konstrukcja hali na maszyny rolnicze sprawdzi się najlepiej?

Dane statystyczne pokazują, że liczba gospodarstw rolnych w latach 2010-2020 spadła z 1,5 mln do 1,3 mln. Jednocześnie średnia powierzchnia użytków rolnych w tym czasie wzrosła z 9,8 ha do 11,1 ha. Koncentracja zasobów produkcyjnych pociąga za sobą konieczność zmian w organizacji pracy rolnej,  która staje się coraz bardziej zautomatyzowana . Nowoczesne maszyny, takie jak ciągniki, kombajny, sieczkarki czy opryskiwacze to dziś niemal obowiązkowe wyposażenie gospodarstw. Wartość takich pojazdów jest ogromna, dlatego wymagają odpowiedniej obsługi technicznej w trakcie krótkiego i intensywnego sezonu, jak i właściwego przechowywania, najlepiej w hali rolniczej, podczas zimowego postoju.

Przygotowanie maszyn rolniczych przed zimą

Produktywność prac rolnych w dużej mierze uzależniona jest od kondycji wykorzystywanego w gospodarstwie parku maszynowego. Sezon siewów oraz zbiorów jest w Polsce krótki, dlatego każda poważniejsza awaria ciągnika, siewnika czy kombajnu w tym czasie może narazić właściciela gospodarstwa na duże straty. Co pomoże w długiej bezawaryjnej eksploatacji maszyn? Z pewnością regularne ich serwisowanie oraz bieżące usuwanie drobnych usterek. Szczególnie ważne jest także przeprowadzenie dokładniejszego serwisu już po zakończeniu prac w polu, a przed zaparkowaniem pojazdów na kolejnych kilka miesięcy. Tego typu przegląd okresowy zawsze powinien być poprzedzony dokładnym wyczyszczeniem i osuszeniem pojazdu. Takie czynności mają jeszcze jedną zaletę – wiosną pojazdy będą niemal od razu gotowe do pracy.

Ale w utrzymaniu dobrego stanu technicznego maszyn kluczowe jest również przechowywanie pojazdów zimą we właściwych warunkach. Właściwych, czyli jakich?

Hale na maszyny rolnicze – czy to jedyne rozwiązanie na przechowanie pojazdów?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na przechowywanie specjalistycznych maszyn rolniczych w dłuższym okresie są pomieszczenia zamknięte, takie jak garaż, budynki gospodarcze czy magazyny rolnicze. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości – a przy tak dużych gabarytach pojazdów o to nietrudno, spróbujmy chociaż zadbać o zadaszenie oraz o utwardzone, najlepiej betonowe, podłoże. Pod taką wiatą pojazd ustawiajmy z delikatnym spadkiem – łatwiej będzie odprowadzać z niego wilgoć, zadbajmy także o klocki czy inne podpórki, na których ustawimy auto – pomoże to odciążyć opony. Często spotykanym błędem jest zakrywanie maszyn plandekami lub folią i pozostawianie ich w ten sposób na dłuższy okres. Dlaczego nie powinno się tego robić? Utrudnia to wentylację i możliwość odparowania wody z podłoża, a nadmierna wilgoć, która osiądzie na pojeździe znacząco zwiększy ryzyko korozji.

maszyna rolnicza w hali stalowej

Zupełnie inne warunki przechowywania maszyn i pojazdów rolniczych stwarzają obiekty zamknięte, najlepiej gdy są to specjalnie do tego przystosowane hale dla rolników. W Polsce buduje się ich coraz więcej. Chronią pojazdy przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych oraz wilgocią, są też bardzo przydatne wtedy, gdy gospodarz często przeprowadza drobne naprawy samodzielnie, a pogoda na zewnątrz nie sprzyja.

Z czego budowane są hale rolnicze?

Hale budowane dla branży rolnej mogą mieć różną konstrukcję, a do ich budowy wykorzystywać można różne materiały. To, na jakie się zdecydujemy zależy po pierwsze od przeznaczenia hali, czyli tego, jaką będzie sprawować funkcję, ale także od planowanej wielkości obiektu. Niewielkie pomieszczenia gospodarcze zwykle są murowane, a na potrzeby dużych gospodarstw i rozbudowanego parku maszynowego coraz częściej buduje się hale stalowe. Dla rolnictwa to dobre i sprawdzone rozwiązanie. Konstrukcja stalowych hal dla rolnictwa pozwala na realizację obiektów o niemal dowolnych wymiarach, a budynki można wznosić w konstrukcji modułowej, czyli zaprojektować je tak, aby w przyszłości dało się je ławo rozbudować, dostosowując do zmieniających się potrzeb. W środku hali na maszyny rolnicze warto zaplanować strefę serwisową, m.in. z kanałem najazdowym, który umożliwi wygodne serwisowanie pojazdów.

Ale poza samą konstrukcją, niezwykle istotną kwestią jest także wyposażenie hal w odpowiednie instalacje systemowe: wentylacji, ogrzewania czy oświetlenia – inne wymagania będą stawiane przed  magazynami do składowania plonów, a inne przed budynkami inwentarskimi czy halami udojowymi dla krów.

Hale stalowe dla rolnictwa – nie tylko przechowywanie maszyn

Stalowe hale mają szerokie zastosowanie w gospodarstwie. Bez względu jednak na przeznaczenie, wszystkie mają cechę wspólną – chronią mienie, inwentarz oraz plony przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz czy śnieg, ale także niskimi temperaturami oraz nadmierną wilgocią.

maszyny rolnie w hali stalowej

Świetnie sprawdzają się więc jako magazyny rolnicze na zboże i siano, a także na warzywa i owoce – zapewnienie odpowiednich warunków wewnątrz hali, zebranym plonom pozwoli przetrwać w dobrej kondycji długie zimowe miesiące. Ale hale dla rolników to także budynki inwentarskie dla trzody lub drobiu. W tym przypadku, projekt budynku powinien uwzględniać wszystkie parametry związane z wymaganiami ewakuacyjnymi dla zwierząt.

Budowa hali rolniczej? Tylko ze sprawdzonym generalnym wykonawcą!

Decydując się na budowę hali z przeznaczenie dla rolnictwa warto wybrać sprawdzonego wykonawcę. W Commercecon mamy ponad 20 lat praktycznego doświadczenia w budowie, ale także w projektowaniu obiektów o bardzo różnym przeznaczeniu. Zdobyta wiedza pozwala nam realizować każdą inwestycję z myślą o oszczędności czasu inwestorów oraz minimalizowaniu kosztów budowy. Doświadczony zespół oraz szeroki park maszynowy sprawiają, że czas realizowanych przez nas inwestycji jest krótki – w przypadku obiektów niedużych rozmiarów możemy zamknąć się nawet w kilku tygodniach.