Dach stalowy jest niezwykle istotną częścią całego obiektu. Zazwyczaj konstrukcja dachu hali składa się z głównych elementów nośnych takich, jak dźwigary oraz płatwie.
Poszczególne elementy konstrukcyjne spełniają różne funkcje. Pokrycie dachowe hali przemysłowej musi zabezpieczać przestrzeń przed warunkami panującymi na zewnątrz. Obudowa dachu stalowego musi spełniać najwyższe wymogi w zakresie szczelności i izolacji. Konstrukcja dachu stalowego musi uwzględniać obciążenia klimatyczne panujące w danej strefie, obciążenia własne, dodatkowe obciążenia technologiczne np. od różnych instalacji podwieszanych pod dachem oraz mocowanych na dachu. Współczesna budowa dachu z blachy skutecznie może łączyć bezpieczeństwo i funkcjonalność z estetyką. Dzięki dostępnej gamie kolorystycznej materiałów budowlanych stosunkowo łatwo można wygodnie zaaranżować przestrzeń oraz dopasować magazyn lub halę produkcyjną do innych obiektów znajdujących się w kompleksie.
Dach o konstrukcji stalowej
Współcześnie dachy o konstrukcjach stalowych mogą być projektowane na różne sposoby. W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych stalowe konstrukcje dachowe zapewniają bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu siły wspornej. Działające siły fizyczne i ciężar pokrycia dachu hali stalowej są rozłożone równomiernie na elementy nośne oraz na zewnętrzne ściany.
Najczęściej stosowanym układem jest dach płatwiowy, który charakteryzuje się równoległym usytuowaniem belek nośnych (płatwi) względem okapu. Belki te są obrócone zgodnie z nachyleniem połaci dachowej. Płatwie mogą być zaprojektowane z różnych materiałów w zależności od rozpiętości obiektu, rozstawu sąsiednich ram i wartości obciążeń. Spotyka się dachy stalowe z płatwiami:
- z kształtowników walcowanych na gorąco,
- z kształtowników profilowanych na zimno,
- ażurowymi lub kratowymi.
Obecna praktyka konstrukcyjno-materiałowa pokryć dachowych hal stalowych obejmuje wiele rozwiązań, dzięki czemu można liczyć na doskonałe wykończenie obiektu. Popularne jest zastosowanie arkuszy blachy fałdowej, płyt warstwowych, a także paneli blaszanych, które mogą być łączone z materiałami izolacyjnymi.
Budowa dachu
Istnieje wiele metod budowy dachu oraz rodzajów konstrukcji stalowych. Najprostszym rozwiązaniem są nieocieplone dachy stalowe. Sprawdzą się w budowie obiektów, które nie wymagają utrzymania wysokiej temperatury wewnątrz. Wariant ten najczęściej jest realizowany przy użyciu blach trapezowych układanych bezpośrednio na płatwiach dachowych. Odpowiednio wykonane łączenia arkuszy blach dodatkowo stanowią izolację wodoszczelną. Budowa dachu z blachy trapezowej wymaga starannego i dokładnego mocowania arkuszy blachy do elementów nośnych przy użyciu łączników mechanicznych. Łączniki muszą być dobrze wybrane, ponieważ silnie wpływają na nośność i sztywność konstrukcji dachu. W zależności od projektu mogą nimi być:
- blachowkręty,
- wkręty samogwintujące,
- wkręty samowiercąco-samogwintujące,
- nity jednostronne.
Na konstrukcji stalowej dachu, gdzie zamocowana jest blacha trapezowa zazwyczaj izolację stanowi wełna mineralna układana bezpośrednio na blasze. Stalowe konstrukcje dachowe w postaci blach trapezowych dachowych mocowane są do płatwi łącznikami stojącymi, które pozostają ukryte w fałdzie blachy. Osobną grupę stanowią obudowy z płyt warstwowych. W tym przypadku rdzeń (materiał izolacyjny) jest trwale połączony z wewnętrzną i zewnętrzną warstwą okładziny stalowej. A sama płyta mocowana jest do konstrukcji za pomocą łączników.
Konstrukcja dachu
Na etapie wczesnego projektu konstrukcja dachu stalowego musi mieć obraną prawidłową konstrukcję. Jest to niezwykle istotny parametr, który w dużej mierze zależeć będzie od przyjętego rozwiązania projektowego.
Konstrukcja dachu hali stalowej zależy między innymi od rozpiętości nawy. Poszczególne parametry obiektu będą wymagały zastosowania nieco innych rozwiązań technologicznych:
- rozpiętość <20 m – w tym przypadku ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem będzie zastosowanie rygli pełnościennych dwuteowników gorącowalcowanych typu IPE, HEB lub HEA . Takie profile mają wysokość rzędu 40-50 cm,
- rozpiętość nawy 20-26 m – najlepiej sprawdzą się rygle w postaci spawanych blachownic, których wysokości mieszczą się w zakresie 50-80 cm; rygle zalecane są także wtedy, gdy rozpiętość jest mniejsza, ale mamy do czynienia ze znacznymi obciążeniami.
Jeżeli rozstaw słupów głównych hali wynosi >25 m, jako element nośny stosuje się kratownice. Wysokość kratownicy to ok. 1/10-1/12 rozpiętości hali. Drugorzędnym elementem nośnym będą wówczas płatwie dachowe. Powinny one być bezpośrednio połączone z ryglami głównymi, co sprawi, że konstrukcja dachu stalowego będzie stabilna i wytrzymała. Wysokość tych elementów zależy od rozstawu ram głównych obiektu. Aby ekonomicznie kształtować konstrukcję dachu stalowego często stosuje się lekkie płatwie wykonane z elementów profilowanych na zimno, np ceowników, zetowników, profili sigma i kapeluszowych, których wysokość mieści się w przedziale 20-30 cm oraz delikatnych płatwi kratowych.
Na budowę konstrukcji dachu stalowego wpływa także jego obudowa – część wierzchnia. Powinna ona być ściśle dostosowana do danej konstrukcji oraz przyjętego rodzaju pokrycia dachowego hali przemysłowej. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są blachy trapezowe – dostępne w trzech generacjach:
- blachy trapezowe pierwszej generacji – wysokość nie przekracza 70 mm,
- drugiej generacji – wysokość do 160 mm,
- trzeciej generacji – fałda ma wysokość do 210 mm.
Pod względem grubości konstrukcja dachu hali może być bardzo zróżnicowana. Parametry te zależą głównie od przyjętych rozwiązań na etapie projektu podstawowego. Konstrukcja dachu stalowego typowej hali magazynowej ma zatem ok. 700-900 mm wysokości. Na ostateczne wymiary wpływa jednak szereg różnych czynników.
Dlaczego Commercecon?
Projektowanie i budowa dachów stalowych to nasza specjalność. Zapewniamy realizacje dopasowane do potrzeb z dbałością o każdy aspekt konstrukcyjny i technologiczny. Świadczymy najwyższej jakości usługi od A do Z:
- projektując obudowę hal stalowych, szczególny nacisk kładziemy na jej nośność, szczelność oraz parametry izolacyjne,
- konstrukcje dachów stalowych projektujemy przy zachowaniu najlepszego stosunku jej masy do nośności i sztywności,
- projektujemy dachy o konstrukcji stalowej, wybierając rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu, generujące możliwie małe straty ciepła,
- stosowane przez nas pokrycie dachu hali stalowej podnosi jej walory estetyczne.
Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczenia.