Choć branża budowlana boryka się w ostatnim czasie z wieloma problemami to sektor budownictwa przemysłowego notuje w naszym kraju niespotykane dotąd wzrosty. Ogromne zapotrzebowanie na nową przestrzeń magazynową i produkcyjną sprawia, że firmy budujące hale stalowe nieustannie zwiększają zatrudnienie. Jakich kandydatów poszukują? Przede wszystkim tych z doświadczeniem w realizacji dużych projektów związanych z budową hal przemysłowych czy obiektów logistycznych. Jak przygotować się do procesu rekrutacji u generalnego wykonawcy?
Budownictwo to istotny element gospodarki narodowej. W tej branży działa w Polsce ogromna liczba podmiotów, które wypracowują PKB na poziomie ok. 7,5%. Różnią się między sobą przede wszystkim wielkością, czyli liczbą zatrudnionych pracowników, ale i specjalizacją – obszarem, w jakim działają. Ze względu na specjalizację wyodrębnić możemy firmy: mieszkaniowe, zajmujące się budową domów jednorodzinnych, szeregowców, ale i osiedli mieszkaniowych, podmioty działające w branży komercyjnej budujące na przykład biura, hotele czy galerie handlowe, firmy specjalizujące się budownictwie infrastrukturalnym (drogi, mosty, tunele itp.) oraz generalni wykonawcy dużych hal przemysłowych, takich jak obiekty logistyczne, obiekty produkcyjne, ale także hale sportowo-widowiskowe.
Jesteśmy jednym z większych generalnych wykonawców w Polsce specjalizujących się w budownictwie przemysłowym. Od ponad 20 lat budujemy obiekty przemysłowe dla największych deweloperów w kraju, polskich firm produkcyjnych oraz międzynarodowych koncernów z branży przemysłowej. Na swoim koncie mamy już ponad 270 zrealizowanych inwestycji o łącznej powierzchni prawie 2 mln mkw.
Przedmiotem umów, jakie zawieramy z inwestorami, jest nie tylko budowa obiektów kubaturowych, ale także dostawa elementów konstrukcyjnych hali stalowej na indywidualne zamówienie klientów i ich montaż. Mamy także rozwinięte zaplecze projektowe, konstrukcyjne oraz własny dział architektoniczny, a to z kolei pozwala nam na realizację zamówień w formule „Zaprojektuj i Wybuduj”. Jest to koncepcja współpracy stworzona dla inwestorów, którym zależy na maksymalnie wszechstronnej obsłudze ze strony generalnego wykonawcy. Budując obiekty przemysłowe koordynujemy wówczas proces powstawania inwestycji na każdym jego etapie, także przygotowawczym.
W związku z dynamicznym rozwojem budownictwa przemysłowego, generalni wykonawcy poszukują przede wszystkim pracowników budowlanych z doświadczeniem przy realizacji podobnych projektów. Są to zarówno operatorzy maszyn budowlanych, jak i osoby z kompetencjami w nadzorowaniu poszczególnych etapów prac budowlanych: inżynierów robót sanitarnych, monterów prefabrykowanych elementów nośnych, czy inżynierów budowy. Zwykle na takich stanowiskach pracodawcy oczekują ok. 2-3 lat doświadczenia oraz wymagają posiadania wszelkich uprawnień do wykonywania przypisanych do stanowiska zadań. Większym doświadczeniem powinny wykazać się natomiast osoby aplikujące na stanowisko Kierownika budowy – w naszej firmie są to minimum 3 lata. Ważny jest także obszar zdobytego już doświadczenia – kierownik budowy specjalizujący się w budowie domów jednorodzinnych nie zawsze sprawdzi się prowadząc budowę hali przemysłowej. Co więcej, funkcja ta wiąże się automatycznie z dużo szerszym zakresem odpowiedzialności, ale i obowiązków. Chodzi nie tylko o nadzorowanie robót budowlanych oraz prowadzenie projektów zgodnie z dokumentacją techniczną, zasadami BHP i polskim prawem budowlanym. Kierownik budowy powinien umieć zarządzać ludźmi i kierować brygadami budowlanymi, a także mieć doświadczenie w prowadzeniu rozmów z przedstawicielami inwestora, także w języku angielskim. Warto więc zwrócić uwagę, czy takie wymaganie zostało przedstawione w ofercie pracy.
Firmy budujące hale często poszukują także ekspertów z obszaru projektowania konstrukcji budynku, projektowania sieci drogowych czy architektów specjalizujących się w zagospodarowaniu terenu wokół hali przemysłowej, zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa przemysłowego i w trosce o dobrostan pracowników.
W branży budowlanej już od dawna mamy do czynienia z rynkiem pracownika, czyli sytuacją, w której to pracownik jest deficytowy i firmy muszą oferować naprawdę dobre warunki zatrudnienia, by chciał u nich pracować. To jednak wcale nie oznacza, że na rozmowę o pracę można przyjść nieprzygotowanym. Nie oznacza to także, że można aplikować na stanowiska o dużo wyższych niż nasze obecne kwalifikacje. Na co więc zwracać uwagę przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Na pewno należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami przyszłego pracodawcy oraz z opisem zakresu obowiązków przypisanych do danego stanowiska. Należy zwrócić uwagę na podawane w latach minimalne doświadczenie, ale także wymagania dotyczące uprawnień niezbędnych do wykonywania określonych prac, np. do obsługi maszyn budowlanych. Na rozmowę warto zabrać wszystkie dokumenty potwierdzające staż pracy oraz kwalifikacje.
W kontekście generalnych wykonawców, specjalizujących się w budowie obiektów produkcyjnych i magazynowych, niezwykle istotną kwestią jest miejsce wykonywania pracy. Dlaczego? Duże firmy budujące hale zazwyczaj realizują projekty na terenie całego kraju, dlatego aplikując do nich należy liczyć się z pracą poza miejscem zamieszkania.
I na koniec, na pewno warto zapoznać się z ogólnymi informacjami o firmie, jej realizacjami oraz wartościami. Znajdziemy je na stronie internetowej oraz na profilach w mediach społecznościowych.