Wybudowaliśmy kolejny magazyn w Konstantynowie Łódzkim
Rynek budowlany stracił w ostatnim czasie intensywne tempo wzrostu, ale na tle innych obszarów – to związane z budownictwem przemysłowo-magazynowym radzi sobie naprawdę dobrze. Nowe obiekty wciąż powstają, także w Centralnej Polsce. Przykładem jest wybudowana przez nas w Konstantynowie Łódzkim hala o powierzchni 5,8 tys. mkw. Inwestorem jest firma Panasystem – wiodące przedsiębiorstwo z branży przemysłowej.
Polska Centralna jest jedną z czołowych lokalizacji magazynowych w Polsce. Województwo łódzkie plasuje się tuż za podium w ujęciu popytu brutto za rok 2023, a całkowite zasoby regionu wynoszą już 4,5 mln mkw. Co istotne, w ostatnich 5 latach rynek w woj. łódzkim powiększył się aż o 74%[i]. Ten rok przynosi nowe inwestycje budowlane w regionie, a jedną z realizacji jest wybudowana przez nas po sąsiedzku hala magazynowa. Obiekt o łącznej powierzchni prawie 6 tys. mkw. powstał w Konstantynowie Łódzkim, na terenach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Jest to już kolejna nasza tegoroczna realizacja w tej lokalizacji. Warto przy tej okazji pochwalić się obecnością w Top 10 zestawienia najaktywniejszych generalnych wykonawców wg liczby inwestycji przemysłowych i magazynowych przeznaczonych do realizacji od I kw. 2023 r. Zestawienie przygotowane zostało przez serwis branżowy Kompas Inwestycji.
Wybudowany przez nas obiekt, poza przestrzenią magazynową, dysponuje także pomieszczeniami technicznymi oraz nowoczesną dwukondygnacyjną częścią biurową. Z uwagi na rodzaj przechowywanych materiałów, hala spełnia wysokie wymagania odporności ogniowej, które zapewniają m.in. system oddymiania oraz specjalistyczna instalacja tryskaczowa. Budynek wyposażony jest w 4 doki do przeładunków samochodów ciężarowych, 2 bramy drive-in umożliwiające wjazd samochodów do wnętrza obiektu oraz 5 doków dostosowanych do kontenerów morskich o długości do 12 m.
Hala zaprojektowana i wzniesiona jest w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa – na dachu zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne, ogrzewanie hali i podgrzanie wody użytkowej zapewniają promienniki elektryczne oraz pompy ciepła, a w podłożu osadzony został zbiornik retencyjny wody szarej, który pozwala zbierać i gromadzić deszczówkę wykorzystywaną następnie w celach technicznych. Do zadań naszego zespołu należało także zagospodarowanie terenu wokół budynku, w tym wykonanie placu na składowanie kontenerów oraz nawierzchni utwardzonych odpornych na obciążenia pojazdów ciężarowych.
[i] Raport „Rynek Magazynowy w województwie łódzkim – w centrum uwagi”, AXI IMMO