Hale rolnicze zyskują na popularności. Dzieje się tak z w uwagi na rozwój gospodarstw i systematyczne zwiększanie ich rozmiarów. A to automatycznie przekłada się zarówno na większą liczbę wykorzystywanych maszyn rolniczych, które należy zimą odpowiednio przechowywać, jak i samych plonów, które powinny być składowane w optymalnych dla nich warunkach. Hale dla rolnictwa budowane metodą tradycyjną, czyli murowane, coraz częściej są zastępowane przez lekkie w konstrukcji i szybkie w realizacji hale stalowe. Jakie mogą mieć przeznaczenie? Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie? Odpowiadamy.
Hale dla rolnictwa – przeznaczenie
Choć hale stalowe mogą pełnić w gospodarstwie rolnym bardzo wiele funkcji, to podstawową i wspólną cechą wszystkich obiektów jest ochrona mienia i plonów przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcze, śnieg, ale także mróz czy nadmierna wilgotność. Świetnie sprawdzają się więc jako pomieszczenia magazynowe, w których w odpowiednich warunkach składuje się plony lub jako chłodnie, w których magazynuje się owoce i warzywa, by przetrwały zimowe miesiące bez uszczerbku na wartości. Ale mogą służyć także jako hale inwentarskie dla trzody lub drobiu albo jako garaż, w którym poza sezonem przechowuje się pojazdy rolnicze i prowadzi niezbędne prace konserwacyjne czy naprawy maszyn. Konstrukcja nośna hal stalowych rolniczych w większości przypadków jest do siebie bardzo zbliżona. W zależności jednak od jej przeznaczenia, obiekty różnić się będą miedzy sobą wielkością, wyposażeniem oraz instalacjami systemowymi, takimi jak ogrzewanie, wentylacja oraz oświetlenie.
Maszyny rolnicze – jak o nie dbać?
Efektywność prac rolnych, niezależnie od wielkości gospodarstwa, w dużej mierze zależy od kondycji oraz funkcjonalności wykorzystywanego w nich parku maszynowego. Regularny serwis kombajnów, siewników czy ciągników oraz bieżące usuwanie usterek, w połączeniu z odpowiednim przechowywaniem maszyn po sezonie, z pewnością pomogą w długiej bezawaryjnej eksploatacji.
Jedną z charakterystyk prac rolnych jest ich sezonowość. W Polsce, ze względu na długą i mroźną zimę, sezon na prace rolne trwa średnio od końca marca, kiedy przyspiesza wegetacja i wykonuje się uprawki, nawożenie i pierwsze siewy, do października – jesień jest miesiącem poświęconym przygotowaniu do zimy nie tylko roślin, ale również maszyn rolniczych. Te, przed długą przerwą w użytkowaniu, należy dokładnie wyczyścić oraz przeprowadzić niezbędne prace konserwacyjne.
Dopiero po takich czynnościach pojazdy przygotowane są na zimową przerwę. A gdzie je przechowywać? Optymalnym rozwiązaniem są hale dla rolnictwa, choć w niektórych przypadkach wystarczy samo zadaszenie w postaci wiat stalowych dla rolnictwa.
Hale magazynowe dla rolnictwa
Specyfika pracy w gospodarstwie rolnym sprawia, że niezbędna okazuje się duża przestrzeń zamknięta na przechowywanie zebranych plonów czy składowanie użytkowanych po sezonie maszyn i urządzeń rolniczych. Dlatego hale magazynowe dla rolnictwa cieszą się coraz większą popularnością – są funkcjonalne i praktyczne, a odpowiednio zaaranżowane mogą pełnić kilka różnych funkcji, w zależności na przykład od pory roku i specyfiki prowadzonych prac. Hala rolnicza to zdecydowanie inwestycja, na której nie warto oszczędzać. Pozwoli zabezpieczyć zbiory na zimę, ale i pojazdy mechaniczne – przechowywane długie miesiące na zewnątrz szybciej ulegają korozji oraz innym awariom, których usuwanie może być bardzo kosztowne.
Hale na maszyny rolnicze
Najlepszym rozwiązaniem na przechowywanie parku maszynowego poza sezonem są pomieszczenia zamknięte, takie jak hale rolnicze lub – jak to może mieć miejsce w dużych gospodarstwach – specjalne hale na maszyny rolnicze. Do takiej hali pojazdy powinny trafić zaraz po przeprowadzeniu konserwacji, po to, by na zakonserwowaną właśnie maszynę nie działały bezpośrednio czynniki atmosferyczne powodujące zmywanie środka konserwującego. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana hala dla rolnictwa chroni maszyny przed opadami deszczu i śniegu, a co za tym idzie także wilgocią. A ta jest wyjątkowo niebezpieczna podczas długiego postoju.
Co jednak w sytuacji, w której nie mamy miejsca na przechowywanie wszystkich maszyn wewnątrz hali? Wówczas do zimowania na powietrzu wybierajmy te urządzenia, które są najmniej skomplikowane i najbardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, i spróbujmy zapewnić im chociaż zadaszenie. Producenci zalecają, by ustawiać maszyny na twardym betonowym podłożu z odpowiednim spadkiem, by łatwiej było odprowadzać nadmierną wilgoć. Warto także wykorzystywać klocki lub podpórki, które odciążają opony. Dużym błędem jest przykrywanie maszyn na zimę plandekami lub folią. Te powodują brak wentylacji i możliwości odparowania wody. A ta parując z podłoża dostaje się pod plandekę, co może zwiększać ryzyko korozji. Tutaj znacznie lepiej sprawdzą się wiaty stalowe dla rolnictwa.
Hale stalowe rolnicze – zalety
Oferowane przez nas hale stalowe dla rolnictwa to z pewnością rozwiązanie, które warto rozważyć w kontekście budowy niezbędnych pomieszczeń gospodarczych. Dlaczego? W Commercecon mamy za sobą ponad 20 lat praktycznego doświadczenia w projektowaniu oraz budowie obiektów o różnym przeznaczeniu dla zróżnicowanego profilu klienta. Zdobyta wiedza pozwala nam realizować każdą inwestycję z myślą o oszczędności czasu inwestorów oraz minimalizowaniu kosztów budowy. Zaletą hal stalowych rolniczych jest na pewno krótki czas realizacji inwestycji, który w przypadku obiektów o niedużych rozmiarach może się zamknąć nawet w kilku tygodniach. Konstrukcja stalowych hal rolniczych pozwala na budowę obiektów o niemal dowolnych wymiarach, a co ważne – budynki zaprojektowane są tak, by w przyszłości można je było ławo rozbudować, dostosowując do zmieniających się potrzeb. Tak budowany obiekt jest wysoce użyteczny i – odpowiednio zaprojektowany – może pełnić kilka różnych funkcji jednocześnie.