O zielonych trendach w budownictwie przemysłowym mówi się w ostatnich latach wiele, a wszystko za sprawą rosnących wymagań dotyczących wydajności energetycznej budynków. Korzystanie z certyfikowanych, ekologicznych materiałów budowlanych oraz stosowanie innowacyjnych, przyjaznych środowisku systemów zarządzania budynkami stało się już obowiązującym standardem. Ale przemiana hal magazynowych dotyka także innych obszarów. Jakich? Chodzi przede wszystkim o szybko zmieniającą się przestrzeń biurową towarzyszącą budynkom – systematycznie wzrasta zarówno standard wykończenia biur, jak i ich udział w całkowitej powierzchni użytkowej inwestycji. Dlatego wpływa to również na wygląd hal magazynowych – coraz odważniejsze, kolorowe fasady powoli zmieniają obraz obszarów przemysłowych miast.

Jeszcze kilka lat temu magazyny postrzegane były wyłącznie w kategoriach składowania i przechowywania towarów, zatem ich budowa nie stanowiła dla generalnych wykonawców dużego wyzwania. Dziś, obok podstawowej funkcji, pełnią często rolę zaplecza biznesowego dla wszystkich prowadzonych przez firmę operacji. A to sprawia, że stają się bardziej reprezentacyjne. Zwiększają się wymagania inwestorów i najemców dotyczące jakości oddanej do użytku przestrzeni, a to z kolei pociąga za sobą konieczność zupełnie innego podejścia do projektowania hal oraz procesu ich budowy. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzieli się ekspert firmy Commercecon, która specjalizuje się w budownictwie przemysłowym.

Większa i bardziej komfortowa przestrzeń biurowa wyzwaniem dla generalnych wykonawców

Do niedawna część biurowa w obiektach logistycznych zajmowała zaledwie kilka procent. Zazwyczaj była to przestrzeń wydzielona z samej powierzchni magazynu, której towarzyszyły pomieszczenia socjalne dla pracowników magazynu – szatnia, stołówka oraz toalety. Dziś, jak dowiadujemy się z danych Cresa Polska, udział nowoczesnych biur w całkowitej powierzchni nowych inwestycji magazynowych dochodzi nawet do 20%. W nowym trendzie przoduje Trójmiasto oraz Warszawa.

Do projektowania przemysłowego podchodzi się teraz zupełnie inaczej. Przestrzeń biurowa w magazynach coraz częściej stanowi oddzielną strefę użytkową, która budowana jest w zupełnie innej technologii niż przestrzeń magazynowa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, standard jej wykończenia nie odbiega od biurowców klasy A usytuowanych w dużych miastach.

Działamy na rynku budownictwa przemysłowego od ponad 20 lat. W tym czasie obserwowaliśmy różne trendy i dostosowywaliśmy nasze działania do wymagań technicznych budynków oraz nowych potrzeb inwestorów. Zmiany jednak nigdy nie następowały tak szybko, jak dzieje się to dziś – mówi, Waldemar Buchcic, Kierownik Budowy w firmie Commercecon.

I trudno się z tym nie zgodzić. Budowa hali magazynowej z nowoczesnym biurowcem wymaga od firm wykonawczych większego zaangażowania pracowników w bardziej czasochłonne prace budowalne oraz wykończeniowe, jest bardziej kosztowna, ale i często generuje potrzebę dodatkowych działań formalno-prawnych od generalnego wykonawcy.

Dzieje się tak w sytuacji, gdy zmiany dotyczące standardu wykończenia wprowadzane są już w trakcie realizacji inwestycji, a z doświadczenia wiemy, że to się zdarza. Inwestorzy i przyszli najemcy nie zawsze zdają sobie sprawę, że nawet drobna modyfikacja w aranżacji pomieszczeń biurowych wymaga od nas przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz uzyskania pozwolenia zamiennego na budowę. A to może wpłynąć na przesunięcie terminu oddania obiektu do użytkowania – dodaje Waldemar Buchcic.

Budynki biurowe towarzyszące nowoczesnym magazynom to dziś reprezentacyjna, wysoce funkcjonalna i komfortowa przestrzeń. Za sprawą dużych przeszkleń są dobrze doświetlone, wyposażone w klimatyzację oraz posiadają inteligentne systemy zarządzania budynkami (BMS) i wykończone są materiałami o wysokim standardzie. Także ich układ nie różni się niczym od typowych budynków biurowych – zwykle posiadają reprezentacyjną recepcję, komfortowe sale konferencyjne, a przestrzeń biurowa zaaranżowana jest w zgodzie z indywidualnymi potrzebami najemcy. Niewątpliwym atutem takich miejsc, w porównaniu do obiektów zlokalizowanych w centrach miast, jest duża przestrzeń wokół budynku. Pozwala ona na utworzenie przestronnych parkingów, ale także umożliwia tworzenie rozległych zielonych terenów i zewnętrznych stref relaksu, które z pewnością docenią pracownicy. Te ostatnie rozwiązania doskonale wpisują się w politykę zrównoważonego budownictwa.

Sprawdź naszą ofertę – Generalne wykonawstwo hal i innych obiektów przemysłowych.

Neutralność budynków magazynowych celem na najbliższe lata

Zmiany, jakie zachodzą w budownictwie przemysłowym podyktowane są coraz większą świadomością inwestorów w kwestii ekologicznych rozwiązań, ale także rozwojem technologii wykorzystywanych podczas budowy. Wszystko zaczyna się od energooszczędnych materiałów, które pozwalają na coraz efektywniejszą termoizolację budynków. Takie, wykorzystuje Commercecon w realizowanych przez siebie projektach.

Skończyliśmy właśnie budowę pierwszej z dwóch hal magazynowych, jakie docelowo mają powstać przy ulicy Maratońskiej w ramach projektu 7R Park Łódź West II. Obiekt został dostosowany do najnowszych Warunków Technicznych 2021, wprowadzonych na początku roku, które są wynikiem dostosowania polskich przepisów do dyrektyw Unii Europejskiej. Wszystkie pakiety szklane są więc trzyszybowe – okna mają współczynnik przenikania ciepła 0,9 W/(m²K), a przegrody zewnętrzne – 0,21 W/(m²K). Magazyn zimą nie będzie się wychładzał, a latem przegrzewał. A to pozwoli na znaczące ograniczenie energii potrzebnej do zasilenia systemów ogrzewania oraz klimatyzacji – wyjaśnia ekspert firmy Commercecon.

Nowoczesne projekty hal magazynowych mocno koncentrują się także na rozwiązaniach, które obniżają koszty codziennej eksploatacji. Pomagają w tym: system oświetlenia LED, czujniki ruchu i światła dziennego, efektywne systemy gospodarowania wodą (system wody szarej, wykorzystanie wody deszczowej, monitorowanie zużycia wody), a także zaawansowane systemy zarządzania budynkami.

Obiekty magazynowe coraz częściej zasilane są także przez odnawialne źródła energii, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne. Efektywne systemy potrafią pokryć dużą część zapotrzebowania hali na energię elektryczną. Zwykle montowane są na dachu budynku – jego duża powierzchnia oraz niewielkie nachylenia stwarzają idealne warunki dla takich instalacji, ale ich montaż może odbywać się także na ścianach. Przykładem takiego rozwiązania jest wybudowana przez nas hala produkcyjno-magazynowa dla Fabryki Kart Trefl-Kraków – zwraca uwagę Waldemar Buchcic.

Magazyny coraz bardziej kolorowe

Tradycyjny obraz hali magazynowej nieodłącznie kojarzy się z różnymi odcieniami szarości. Inwestorzy zaczynają jednak projektować innowacyjne systemy elewacji, które wyróżniają się zarówno kolorem, jak i funkcjonalnością. Najlepszym przykładem są obiekty przemysłowe dewelopera 7R.

Commercecon jako jeden z pierwszych generalnych wykonawców miał okazję montować panele elewacyjne według nowych wytycznych inwestora. Na uwagę zasługują po pierwsze jaśniejsza kolorystyka elementów oraz ich grubsza struktura, które pomagają zmniejszyć absorbcję termiczną ściany i wpisują się tym samym w trend zielonego budownictwa przemysłowego. A po drugie, pionowy układ paneli prezentuje się zdecydowanie ciekawiej i nowocześniej – podsumowuje ekspert Commercecon.