Profesjonalne projektowanie hal i obiektów przeznaczonych dla przemysłu jest złożonym i wysoce specjalistycznym procesem, dlatego niezwykle istotny jest wybór właściwego architekta oraz biura konstrukcyjnego, które zajmie się wykonaniem projektu na najwyższym poziomie. Jak wygląda projektowanie obiektów przemysłowych? Jakie są wyznaczniki dobrego projektu? Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu hali? Poniżej przedstawiamy kluczowe zagadnienia, począwszy od wyjaśnienia podstawowych aspektów po rekomendacje dotyczące najlepszych praktyk i wymagań!
Na czym polega projektowanie obiektów przemysłowych?
Projektowanie hal skupia się m.in. wokół trzech ważnych aspektów. Są to przede wszystkim:
- Optymalizacja kosztów – celem inwestora jest to, aby fundusze włożone w budowę miejsca pracy szybko się zwróciły, a sama inwestycja zaczęła przynosić zyski.
- Odpowiedni dobór materiałów – projektując hale przemysłowe, kluczowy jest również właściwy dobór materiałów budowlanych – materiały wysokiej jakości zapewnią trwałość i stabilność konstrukcji.
- Optymalizacja wykorzystania przestrzeni – ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni – wdrożeniem go zajmuje się architekt, który ma doświadczenie w projektowaniu obiektów przemysłowych.
Firmy budujące dla sektora przemysłowego, w oparciu o własne portfolio zrealizowanych inwestycji, prezentują propozycje rozwiązań, które zatrudnieni architekci i konstruktorzy dopasowują do konkretnej parceli. Takie spojrzenie np. na skończony, referencyjny projekt budynku handlowego może okazać się fundamentalne przy uszczegóławianiu wizji inwestora.
Jak dobrze zaprojektować obiekt przemysłowy?
Projekt hali przemysłowej najlepiej jest zlecić kompetentnej firmie, która może pochwalić się pozytywnymi opiniami klientów oraz długim stażem w branży budownictwa przemysłowego. Doświadczeni specjaliści doskonale wiedzą, jakie rozwiązania obecnie sprawdzają się najlepiej. Przy konsultacji projektów z inwestorem warto poruszyć takie kwestie jak bezpieczeństwo pożarowe, wyjścia ewakuacyjne czy stopień automatyzacji budynku. Zazwyczaj przy tego rodzaju budynkach potrzebna jest również odpowiednia liczba podjazdów oraz miejsc parkingowych dla samochodów dostawczych oraz dla pracowników. Nie można też zapomnieć o tym, że przemysłowe hale stalowe potrzebują wyodrębnionej przestrzeni socjalno-biurowej np. dla osób zajmujących się logistyką lub księgowością i zarządzaniem firmą.
Projektowanie hal – dobre praktyki
Projektowanie hal stalowych czy też rozbudowa istniejących już obiektów to proces wymagający specjalistycznej wiedzy, dlatego pracują nad nim multidyscyplinarne zespoły zarówno architektów, jak i doświadczonych konstruktorów. Przy swojej pracy muszą oni zwracać uwagę na wymagania klienta i kwestie ekonomiczne, a także na obowiązujące normy budowlane. Od początku 2021 roku polska norma budowlana została zastąpiona Eurokodami, będącymi jednolitymi przepisami budowlanymi wyznaczonymi przez Komisję Wspólnoty Europejskiej. Oto przykładowe z nich:
- Eurokod 0-PN-EN 1990 – zawiera ogólne zasady określające podstawy projektowania konstrukcji, jej niezawodność oraz trwałość.
- Eurokod 1-PN-EN 1991 – tutaj znajdziemy szczegóły dotyczące oddziaływania na konstrukcje budowlane.
- Eurokod 3-PN-EN 1993 – tutaj został zawarty zestaw Eurokodów dotyczących projektowania konstrukcji stalowych. Znajdziemy tam zarówno wytyczne ogólne i wytyczne dla budynków, jak i mostów, silosów czy też kominów.
- Eurokod 7-PN-EN 1997 – jest to zestaw norm obejmujących projektowanie geotechniczne oraz poruszających kwestie metodologii badań podłoża gruntowego.
Projekt hali – na co należy zwrócić uwagę?
Należy pamiętać, że projektowanie hal przemysłowych, to nie tylko samo tworzenie planów budowy, lecz także wybór technologii i odpowiedniego czasu na jej realizację. W przypadku budynków dla sektora przemysłowego najczęstszym wyborem są konstrukcje stalowe, jednak wielu inwestorów decyduje się też na konstrukcje mieszane, łączące elementy żelbetowe ze stalowymi. Jest to podyktowane między innymi wymaganiami przeciwpożarowymi. Kolejną kwestią jest przygotowanie harmonogramu realizacji inwestycji oraz zaplanowanie logistyki dostawy materiałów. Firma Commercecon jest partnerem, który w oparciu o swoje doświadczenie oraz kompetentny zespół specjalistów jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.