Hale stalowe cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów ze względu na ogromną elastyczność zastosowań, jaką zapewniają. Obiekty stalowe mogą być wykorzystywane do różnych celów: przemysłowych, magazynowych i komercyjnych. W tym artykule podpowiadamy, o czym warto pamiętać, inwestując w budowę hali stalowej.
Budowa hal przemysłowych – co należy wiedzieć?
Budowa hal przemysłowych, magazynowych i komercyjnych, z wykorzystaniem konstrukcji stalowej, ma mnóstwo zalet. Inwestorzy chętnie decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ jest ono bardzo elastyczne. Prawie nieograniczona ewentualna rozbudowa hali w przyszłości jest dużym atutem. Pozwala to na bieżące dostosowywanie rozmiarów inwestycji i brak konieczności ponoszenia większego ryzyka na samym początku.
Technika konstrukcyjna tego typu aplikowana jest przede wszystkich do tych nieruchomości, które przeznaczone są dla magazynowania i produkcji. Hale mogą jednak zawierać segmenty o innym przeznaczeniu. Jeżeli w ramach działalności pojawi się nowe zapotrzebowanie, np. moduł biurowy, socjalny lub blok restauracyjny, w większości przypadków będzie można zdecydować się na dobudowanie tych elementów. Projektowanie i budowa hal to usługi, które wykonywane są w ramach generalnego wykonawstwa hal stalowych. Praca wykonawcy może też polegać wyłącznie na przygotowaniu projektu lub na budowie obiektu. W Commercecon oferujemy klientom również współpracę w ramach formuły – Zaprojektuj i wybuduj – która jest całkowicie kompleksowa.
Projektowanie hal i obiektów przemysłowych
Budowa hali zaczyna się od projektu, a jeszcze wcześniej: od poznania potrzeb inwestora, charakteru budynku oraz wstępnej lokalizacji. Projektowanie hal od strony architektonicznej wiąże się z przygotowaniem projektu koncepcyjnego i budowlanego. W zależności od rodzaju i zakresu współpracy firmy budujące hale stalowe pomagają także w zakresie przygotowania terenu pod inwestycję oraz przełożenia wszystkich potrzeb inwestora na projekt. W trakcie pracy należy szczególnie zadbać o aspekty ekonomiczne, czemu służy proces optymalizacji kosztów. Idealna hala stalowa powinna spełniać wszystkie normy i wymagania, ale jednocześnie być jak najmniej kosztowa w celu podwyższenia opłacalności inwestycji.
Minimalizacja kosztów nigdy nie może jednak dotyczyć aspektów związanych z bezpieczeństwem i bezawaryjną eksploatacją budynku w przyszłości. W trakcie projektowania obiektów przemysłowych i magazynowych konieczne jest prawidłowe dobranie materiałów termoizolacyjnych, ustalenie rodzaju wykończenia powierzchni pionowych, posadzki i sufitu. Stosowane metody będą się różniły w zależności od typu projektu i przeznaczenia budynku. Inne rozwiązania budowlano-konstrukcyjne przyjmie się na projekt budynku handlowego, zupełnie inne na wielkopowierzchniowy magazyn wysokiego składowania z wydzielonym magazynem-chłodnią.
Rozbudowa hal – od czego trzeba zacząć?
Rozbudowa hali stalowej jest znacznie łatwiejsza od powiększania powierzchni budynku murowanego lub betonowego. Rodzaj rozbudowy zależy od tego, jakie zapotrzebowanie mają obiekty przemysłowe. Konieczność implementacji dodatkowych maszyn produkcyjnych dla zakładu o liniowej strukturze ułożenia maszyn może wymagać dobudowy kilku dodatkowych ram stalowych. Natomiast zwiększenie szerokości hali może wiązać się z koniecznością zbudowania nowej nawy, która zostanie przyłączona do istniejącego obiektu.
Początek rozbudowy wiąże się z analizą sytuacji technicznej i wykonaniem projektu. Może wystąpić konieczność demontażu istniejącej już ściany. Zazwyczaj czyni się to już po dobudowaniu dodatkowego bloku lub w ogóle pomija, jeśli kolejny segment ma być odizolowany od reszty. W tym ostatnim scenariuszu ściana zewnętrzna stanie się wówczas ścianą wewnętrzną. Rozbudowa i budowa obiektów przemysłowych wiąże się z wieloma niuansami. Pod uwagę należy wziąć także specyficzne wymagania strefy pożarowej i wiele innych ważnych czynników.
Przykłady hal stalowych budowanych przez Commercecon:
- Hala produkcyjna TELEYARD Sp. z o.o.
- Salon samochodowy Ford Re-Wo Auto Serwis Sp. z o.o.
- Hala produkcyjno-magazynowa DURABLE
Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Ile kosztuje budowa hali stalowej a ile murowanej?