Wszyscy inwestorzy, którzy potrzebują hali produkcyjnej, magazynowej czy sportowej, przy porównaniu ofert zwracają uwagę przede wszystkim na dwie kwestie: termin realizacji, jeżeli zależy im na czasie oraz koszty całkowite, ponieważ zazwyczaj dysponują określonym budżetem, którego nie chcą przekroczyć. Pytanie „ile kosztuje metr kwadratowy wybudowania hali stalowej?” słyszymy bardzo często, ale odpowiedź nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Koszt budowy hali zależy bowiem od wielu czynników. Od jakich?

Wybudowanie hali stalowej to duża inwestycja, która wymaga dokładnej analizy potrzeb inwestora, znalezienia właściwego miejsca oraz ustalenia budżetu. Wiele firm szuka informacji, jaki będzie koszt realizacji hali magazynowej, bo chcą na tej podstawie określić swoje możliwości. Czy da się oszacować, ile wyniesie budowa hali – podając cenę za mkw.?

Hale stalowe cena za mkw. Czy da się to oszacować?

„Ile kosztuje wybudowanie hali magazynowej?”, „Jaki jest koszt wybudowania hali produkcyjnej?”, „Ile wyniesie koszt wybudowania hali sportowej?” „Ile trzeba zapłacić za hale stalowe do rozbiórki?” – te i inne pytania inwestorzy zadają nam na co dzień. Mimo to bardzo trudno jest nam określić, jaka będzie średnia cena za mkw. hali stalowej. Najczęściej odpowiedzi zaczynają się od słów: „to zależy”, ponieważ na koszt hali stalowej wpływa wiele czynników.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że podstawowe koszty budowy hali magazynowej lub innej hali przemysłowej można podzielić na różne rodzaje: koszty przygotowawcze, koszty budowy, koszty wykończenia i koszty eksploatacji w trakcie trwania prac budowlanych. Koszty przygotowawcze to m.in. wykonanie badań geologicznych, opracowanie projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę. Do kosztów budowy zalicza się wydatki na materiały budowlane, transport, maszyny oraz wynagrodzenia dla specjalistów zajmujących się budową. Koszty wykończenia to aranżacja przestrzeni zgodnie z oczekiwaniami inwestora i wymaganiami technologicznymi, zaś koszty eksploatacji podczas budowy to serwis, wszystkie wydatki poniesione na media, a także obsługa.

Kosztorys hali stalowej zawsze wykonuje się po poznaniu indywidualnych potrzeb inwestora. Ten rozbudowany dokument obejmuje min. koszty materiałów bezpośrednich i ich transportu, robocizny bezpośredniej, pracy sprzętu, koszty pośrednie, podatek oraz zysk kalkulacyjny. W zależności od tego, kto tworzy kosztorys hali magazynowej, mówi się o kosztorysie inwestorskim – inwestor zakłada ile może wydać – lub kosztorysie ofertowym – w którym wykonawca przedstawia koszty realizacji hali.

Koszt hali stalowej. Od czego zależy cena?

Wróćmy do czynników, które warunkują ceny hal warsztatowych, magazynowych, produkcyjnych i innych hal stalowych. Głównymi elementami wpływającymi na to, ile trzeba będzie zapłacić za hale stalowe są:

  • wielkość obiektu – im większa powierzchnia, tym wyższy koszt; dodatkowo duże znaczenie ma szerokość oraz wysokość budynku
  • lokalizacja – w przypadku problemów z gruntem przygotowanie działki pod budowę może być bardzo kosztowne, podobnie jak przełożenie istniejących instalacji podziemnych lub naziemnych
  • przeznaczenie hali – inna będzie cena budowy hali magazynowej wysokiego składowania, a inna hali sportowej czy chłodni
  • rodzaj konstrukcji hali stalowej – np. konstrukcje blachownicowe lub kratownicowe
  • typ posadzki – m.in. betonowe ze zbrojeniem rozproszonym, betonowe z siatkami zbrojeniowymi,
  • rodzaje instalacji wewnętrznych – elektryczna, wentylacyjna, grzewcza, hydrantowa itp.
  • ilość i typ elementów dodatkowych – to znaczy bram, doków załadowczych, świetlików dachowych, okien itp.
  • rodzaj obudowy i izolacji cieplnej obiektu – obudowa w systemie blacha-wełna-blacha, płyty warstwowe, blacha trapezowa
  • wyposażenie dodatkowe – np. suwnice w halach produkcyjnych
  • powierzchnie biurowe i socjalne – ich obecność, wielkość oraz wyposażenie
  • zagospodarowanie terenu wokół hali – parkingi, drogi dojazdowe, tereny zielone
  • wymagania specjalne – np. obiekt powinien spełniać normy ekologiczne i mieć system paneli fotowoltaicznych itp.

Ile kosztuje wybudowanie hali magazynowej?

Cena za mkw. hal magazynowych, podkreślmy to jeszcze raz, jest trudna do szacunkowego określenia. Hale przemysłowe tego typu różnią się m.in. ze względu na wysokość – mówimy o halach niskiego i wysokiego składowania – która znacząco wpływa na koszty. Dodatkowo cena hali magazynowej będzie dużo wyższa wtedy, gdy obiekt musi mieć kilkanaście lub kilkadziesiąt doków załadowczych niż wtedy, gdy ma ich kilka.

Dodajmy jeszcze, że w przypadku tak dużych inwestycji bardzo ważna jest optymalizacja kosztów. Z tego względu warto poświęcić czas na znalezienie generalnego wykonawcy, który skupia się również na tym aspekcie inwestycji. Jeżeli dobierze się odpowiednie rozwiązania dostosowane do potrzeb inwestora, można dużo zaoszczędzić zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji obiektu.