Generalne wykonawstwo to hasło klucz. Pojawia się wszędzie tam, gdzie mowa o kompleksowej realizacji projektów budowlanych. Stoi w opozycji do podwykonawstwa – zlecenia poszczególnych etapów budowy kilku firmom, ale nie każdy rozumie, co dokładnie znaczy. Czym tak naprawdę jest generalne wykonawstwo? Na czym polega w przypadku hal przemysłowych? Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy świadczącej tego typu usługi?

Generalny wykonawca inwestycji

Kim jest generalny wykonawca inwestycji lub inaczej generalny wykonawca budowlany?

Jest to przedsiębiorstwo działające na zlecenie inwestora przy kompleksowej realizacji inwestycji w zakresie wszystkich prac budowlanych i montażowych wraz z dostarczeniem niezbędnym materiałów oraz nadzorem nad pracą brygad podwykonawczych. Zakres prac określony jest w umowie pomiędzy Generalnym Wykonawcą a Inwestorem, która między innymi opisuje jego wymagania, rozwiązania techniczne, terminy realizacji oraz wynagrodzenie.

Generalny wykonawca – dlaczego warto?

Praktycznie rzecz ujmując, generalny wykonawca hal przemysłowych czy handlowych to przedsiębiorstwo działające kompleksowo, bardzo często realizujące inwestycję od stworzenia projektu aż do oddania jej do użytkowania w tak zwanej formule Zaprojektuj i Wybuduj. To dobry wybór dla tych inwestorów, którym zależy na kontakcie tylko z jedną firmą – dzięki temu oszczędzają czas i mogą go poświęcić na przykład na dalszy rozwój swojej działalności. Od generalnego wykonawcy oczekują terminowości oraz doskonałej jakości przeprowadzanych prac i to właśnie ta firma odpowiada za koordynację wszystkich procesów. Równocześnie zaletą generalnych wykonawców jest krótsze tempo realizacji inwestycji w porównaniu do zatrudnienia kilku różnych ekip. Jak to możliwe? Generalni wykonawcy zazwyczaj dysponują własnymi brygadami oraz sprawdzonymi podwykonawcami, którzy często są w stanie działać jednocześnie. Za dodatkowy atut można uznać także optymalizację kosztów zarówno tych ponoszonych w trakcie budowy obiektu, jak i podczas jego eksploatacji. Doświadczony generalny wykonawca już na etapie tworzenia projektu potrafi zaproponować rozwiązania wpływające na realne obniżenie ceny inwestycji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze generalnego wykonawcy budowlanego?

Ostatecznie wybór generalnego wykonawcy może się okazać bardzo trudny. Dlaczego? Ponieważ na rynku nie brakuje firm świadczących tego typu usługi, jednak nie każdej z nich warto zaufać. Najlepsi, którzy budują hale stalowe, mogą się pochwalić bogatym portfolio dotychczas zrealizowanych projektów. W takim wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że firma miała do czynienia z realizacjami podobnymi do tej, jakiej akurat potrzebuje inwestor. Doświadczenie i opinie firm korzystających wcześniej z usług generalnego wykonawcy powinny mieć kluczowe znaczenie przy wyborze konkretnego przedsiębiorstwa/firmy. Za doświadczeniem idzie bowiem wiedza i kompetencje zatrudnianych pracowników. Zaś za referencjami potwierdzenie, że wszystko faktycznie będzie wykonane zgodnie z oczekiwaniami.

generalne wykonawstwo - obiekty przemysłowe

Oprócz tego, co oczywiste, warto również zwrócić uwagę na oferowaną cenę, chociaż w tym wypadku najtańszy nie zawsze oznacza najlepszy, oraz na rodzaje inwestycji budowanych przez daną firmę. Inaczej działa przedsiębiorca specjalizujący się w budownictwie jednorodzinnym, inaczej ten, który zajmuje się stawianiem obiektów przemysłowych, na przykład hal stalowych. Podstawą jest także umowa – generalni wykonawcy zazwyczaj udostępniają wzór dokumentu, który podlega negocjacji i modyfikacji w zależności od wzajemnych ustaleń obu stron. W firmie Commercecon najważniejszy jest Klient, dlatego dokładamy najwyższych starań aby spełnić jego oczekiwania.