Magazyny wysokiego składowania w przemyśle spotykane są bardzo powszechnie ze względu na ich świetne walory użytkowe. Najczęściej wykonywane są z konstrukcji stalowych, które zapewniają wiele możliwości aranżacyjnych. Zobacz, co warto wiedzieć o halach stalowych wysokiego składowania!
Hale wysokiego składowania – charakterystyka
Przestrzenie magazynowe można podzielić na kilka rodzajów w zależności od przyjętego kryterium. Jednym z ważniejszych jest wysokość użytkowa budynku. Nie jest ona tożsama z maksymalną wysokością konstrukcji, a jedynie dotyczy tego pułapu, który jest wykorzystywany do magazynowania. Pod tym względem wyróżniamy niskie, średnie i wysokie magazyny. Te ostatnie potocznie określane są jako magazyny wysokiego składowania lub hale wysokiego składowania.
Z perspektywy technologii budowlanej magazyny wysokiego składowania to nic innego jak hale stalowe. Rozwiązania konstrukcyjne będą się różniły w zależności od obiektu i jego zastosowania. Hale wysokiego składowania idealnie nadają się dla centrów logistycznych i spedycyjnych. Stosowane są również w obiektach komercyjnych, np. marketach budowlanych, hipermarketach i centrach meblowych.
Sposoby magazynowania w halach
Hale wysokiego składowania charakteryzują się najlepszym stosunkiem pomiędzy zajmowaną wielkością przestrzeni (m2) a jej wykorzystaniem. Chociaż konstrukcje te wymagają stosowania specjalnych maszyn i porządku pracy (np. specjalistycznych wózków widłowych), upraszczając nieco można stwierdzić, że im wyższy magazyn wysokiego składowania, tym większa opłacalność w przeliczeniu na 1 m2.
Wysoka konstrukcja nie przekreśla także możliwości transportowania towarów o specyficznych wymaganiach. Istnieje możliwość stworzenia magazynu wysokiego składowania do przechowywania towarów niebezpiecznych albo magazynu-chłodni dla produktów spożywczych.
Budowa hali magazynowej wysokiego składowania
Hale wysokiego składowania muszą powstawać przy uwzględnieniu wszystkich aspektów związanych ze szczegółowym przyszłym zastosowaniem. Chociaż magazyny wysokiego składowania wciąż nie posiadają odrębnej definicji prawnej, ani w normach, ani w polskich przepisach BHP, praktyka budowlana obrazuje szereg wytycznych, które muszą być spełnione. Wiele zależy od rodzaju składowanych materiałów. Planowane zastosowanie poszczególnych systemów regałowych także powinno być wzięte pod uwagę już na etapie projektu. Implementacja niektórych systemów logistycznych może bowiem powodować konieczność zapewnienia alternatywnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa już na etapie projektu. Wyróżniamy bardzo wiele systemów wysokoregałowych, dziesiątki rodzajów wózków wysokiego składowania (w tym automatycznych), dlatego tak istotne jest, aby posiadać informacje szczegółowe o docelowym sposobie funkcjonowania obiektu.
Kolejnym aspektem jest specyfika ustroju konstrukcyjnego takich obiektów. Hale wysokiego składowania wykorzystują podkonstrukcje regałów w charakterze ustroju nośnego. Sprawia to, że dach i ściany podtrzymywane są także przez te elementy. Oprócz tego należy także uwzględnić wszelkie dodatkowe wytyczne, bazując na wywiadzie z inwestorem, np. budowę zaplecza socjalnego, sposób zagospodarowania terenów przyległych. Po sporządzeniu projektu i uzyskaniu wszystkich pozwoleń budowa hali magazynowej wysokiego składowania ze stali nie jest problematyczna dla doświadczonego wykonawcy. Podobnie, jak inne konstrukcje stalowe, magazyny takie wznoszone są bardzo szybko w porównaniu do innych technik budowlanych.
Na co zwrócić uwagę przy zleceniu budowy hali wysokiego składowania?
Magazyn wysokiego składowania jest opłacalnym rozwiązaniem dla zastosowań, które będą miały zapewniony wysoki poziom przepływu towarów magazynowanych. Konstrukcja stalowa oznacza możliwość rozbudowy obiektu na bardzo elastycznych zasadach. Ze względu na specyfikę takich obiektów należy pamiętać o parametrach lokalizacji. Znaczenie mają uwarunkowania formalno-prawne, jak i środowiskowe. Wysokie magazyny, zwłaszcza na otwartej przestrzeni lub w otoczeniu korytarzy powietrznych, będą bardziej podatne na działanie wiatru. Z tego powodu przed przystąpieniem do fazy projektu firmy budujące hale muszą wykonać rzetelną, szczegółową analizę.
Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Suwnica w halach magazynowych – do czego służy?