Ogrzanie hal produkcyjnych jest nie lada wyzwaniem przede wszystkim dlatego, że mowa o wielkopowierzchniowych budynkach, często o dużej wysokości, które muszą spełnić określone normy. Dodatkowym utrudnieniem w doborze systemów grzewczych bywają również indywidualne wymagania inwestora. Czym można ogrzać halę produkcyjną i które rozwiązania najlepiej się sprawdzają?

Dobór odpowiedniego ogrzewania w halach produkcyjnych i innych obiektach przemysłowych służy przede wszystkim zapewnieniu odpowiednich warunków pracy dla ludzi oraz zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych – mamy tu na myśli głównie wydatki ponoszone na energię elektryczną. Gdy chodzi o ogrzewanie hali magazynowej dodatkowym wyzwaniem będzie utrzymywanie właściwej temperatury wymaganej do przechowywania konkretnych towarów. Jeszcze trudniejsze pod tym względem są hale chłodu i mroźni, w których zazwyczaj jest maksymalnie kilka stopni Celsjusza.

Czym ogrzać halę produkcyjną?

Ogrzewanie dużych hal stanowi wyzwanie między innymi ze względu na konieczność wyrównania temperatury przy znacznych stratach ciepła, które zachodzą w krótkim czasie. Wystarczy, że zostaną otwarte bramy załadowcze, dojdzie do intensywnego ruchu pojazdów lub ludzi, a strata ciepła będzie odczuwalna. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry, zaś zimne napływa wprost do strefy roboczej.

Ogrzewanie hali produkcyjnej - sufit

Oprócz tego trzeba brać pod uwagę, że układ grzewczy to nie pojedynczy system. Jest on ściśle połączony z systemem wentylacji. Hale produkcyjne powinny mieć również odpowiednią cyrkulację – system nawiewników i wywiewników umożliwiających usuwanie zużytego powietrza. Oba układy muszą działać wydajnie, aby nie zakłócać pracy zakładu produkcyjnego.

Ogrzewanie hal produkcyjnych – najpopularniejsze metody

W zależności od potrzeb inwestora i jego oczekiwań do wyboru są między innymi promienniki, nagrzewnice, kurtyny oraz centrale wentylacyjne.

Nagrzewnice i kurtyny powietrzne

Coraz częściej ogrzewanie hali przeprowadzane jest przy wykorzystaniu nagrzewnic powietrznych. Umieszcza się je na ścianach, słupach albo pod sufitem. Ich wentylatory da się nakierować w dowolne miejsce, ustawiając dodatkowo zasięg przepływu. Zwiększają tym samym komfort termiczny w obiekcie. Nagrzewnice mogą być zasilane w zależności od modelu gazem ziemnym energią elektryczną, lub biopaliwami.

Do rodzaju ogrzewania powietrznego można zaliczyć również kurtyny powietrzne ograniczające wypływ ciepłego powietrza z obiektu lub – w drugą stronę – wdzieranie się zimnych podmuchów do środka.

Promienniki wodne

Innym sposobem wykorzystywanym do ogrzewania hal produkcyjnych są promienniki wodne, elektryczne albo gazowe. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ogrzewanie jest potrzebne tylko w określonych strefach, na przykład w pobliżu linii produkcyjnej. Za atut promienników można uznać cichą pracę, niewielką stratę energii w porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego oraz możliwość podwieszenia urządzeń pod sufitem tak, żeby nie wpływały na aranżację przestrzeni w obiekcie.