Odpowiednie odwodnienie dachu hali stalowej to jeden z bardzo istotnych elementów, które trzeba zaplanować już na etapie tworzenia projektu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ woda zalegająca na dachu konstrukcji może wywierać zbyt duże obciążenie na elementy stalowe i tym samym stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia osób, które przebywają w środku obiektu. Jakie są najczęściej stosowane systemy odwodnienia i jak się je dobiera?

Najczęściej stosowane systemy odwodnienia dachów

Trudno sobie wyobrazić obiekt o dużej powierzchni, z płaskim dachem, który nie ma odpowiednio skonstruowanego odwodnienia. Bez względu na to, jaki system zostanie wykorzystany przy budowie hali, powinien szybko i efektywnie usuwać wodę pojawiającą się na dachu – to jego podstawowe zadanie. Powszechnie stosuje się dwa podstawowe systemy odwodnienia dachów hal stalowych: odwodnienie grawitacyjne oraz podciśnieniowe. O tym, który system będzie lepszy, decyduje projektant na podstawie między innymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, rodzaju budynku oraz kształtu samego dachu. Czym różnią się między sobą te dwa rozwiązania?

Odwodnienie grawitacyjne dachu hali stalowej

Odwodnienie grawitacyjne dachów płaskich tworzą elementy takie jak rury wykonane z PCV lub ze stali oraz wpustki i kształtki łączone ze sobą za pomocą tak zwanych połączeń kielichowych. Jak działa ten system? Tego typu odwodnienie dachu hali, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje siłę grawitacji. W związku z tym wymaga zachowania odpowiednich spadków i pionów, a także dokładnego dobrania średnicy rynien i rur z uwzględnieniem zalegającego w nich powietrza oraz zanieczyszczeń. Przeważnie ten system wykorzystują obiekty przemysłowe z dachem okapowym. Trzeba mieć na uwadze, że odwodnienie grawitacyjne uznawane jest powszechnie za mniej skomplikowane.

Odwodnienie podciśnieniowe – podstawowe elementy systemu

To drugie, o którym mowa, to podciśnieniowe odwodnienie dachu. Składa się z wpustów dachowych, rur, kształtek oraz mocowań tworzonych przez szynę montażową, uchwyty i zawiesia. System odwodnienia dachu tego typu, zgodnie z nazwą, wymusza ruch wody przez wytworzenie podciśnienia. Skąd bierze się podciśnienie? Znajdująca się we wpustach przegroda powietrzna powoduje, że w trakcie opadów, gdy przekroczony zostanie określony poziom wody, zamyka się dopływ powietrza, dzięki czemu woda całkowicie wypełnia rury. To wpływa na jej szybszy przepływ, co z kolei prowadzi do samooczyszczania – zanieczyszczenia nie zalegają w systemie, bo woda przepływając przez niego, wypycha je na zewnątrz. Pozwala on również na wykorzystanie rur o mniejszym przekroju, a co za tym idzie, o mniejszej wadze, generujących mniejsze obciążenie na konstrukcję nośną budynku. Dodatkowo spadki nie są tu potrzebne, dlatego łatwiej rozplanować całe orurowanie. Odwodnienie podciśnieniowe wykorzystuje się głównie jako odprowadzenie wody z dachu płaskiego z attyką.

Jak dobrać odwodnienie dachu?

Generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych obejmuje między innymi doradztwo w zakresie systemu odwodnienia dachu. Co bierze się pod uwagę przy doborze najlepszego rozwiązania? Między innymi lokalizację obiektu, która wpływa na ilość opadów w ciągu roku oraz na poziom siły wiatru, wymiary hali przemysłowej zwłaszcza w przypadku, gdy potrzebne jest odwodnienie dachu płaskiego z attyką i chce się zastosować system podciśnieniowy – wówczas wysokość i szerokość obiektu musi spełniać konkretne normy, a także dopuszczalne obciążenie konstrukcji. Na zastosowane odwodnienie dachu mają wpływ również powierzchnia zlewni – w przypadku małych zlewni lepszy będzie system grawitacyjny, koszt materiałów potrzebny do stworzenia systemu oraz, jeśli planuje się wybór wersji podciśnieniowej, koszt projektu.