Ogrzanie hal produkcyjnych jest nie lada wyzwaniem przede wszystkim dlatego, że mowa o wielkopowierzchniowych budynkach, często o dużej wysokości, które muszą spełnić określone normy. Dodatkowym utrudnieniem w doborze systemów grzewczych bywają również indywidualne wymagania inwestora. Czym można ogrzać halę produkcyjną i które rozwiązania najlepiej się sprawdzają?
Dobór odpowiedniego ogrzewania w halach produkcyjnych i innych obiektach przemysłowych służy przede wszystkim zapewnieniu odpowiednich warunków pracy dla ludzi oraz zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych – mamy tu na myśli głównie wydatki ponoszone na energię elektryczną. Gdy chodzi o ogrzewanie hali magazynowej dodatkowym wyzwaniem będzie utrzymywanie właściwej temperatury wymaganej do przechowywania konkretnych towarów. Jeszcze trudniejsze pod tym względem są hale chłodu i mroźni, w których zazwyczaj jest maksymalnie kilka stopni Celsjusza.
Czym ogrzać halę produkcyjną?
Ogrzewanie dużych hal stanowi wyzwanie między innymi ze względu na konieczność wyrównania temperatury przy znacznych stratach ciepła, które zachodzą w krótkim czasie. Wystarczy, że zostaną otwarte bramy załadowcze, dojdzie do intensywnego ruchu pojazdów lub ludzi, a strata ciepła będzie odczuwalna. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry, zaś zimne napływa wprost do strefy roboczej.
Oprócz tego trzeba brać pod uwagę, że układ grzewczy to nie pojedynczy system. Jest on ściśle połączony z systemem wentylacji. Hale produkcyjne powinny mieć również odpowiednią cyrkulację – system nawiewników i wywiewników umożliwiających usuwanie zużytego powietrza. Oba układy muszą działać wydajnie, aby nie zakłócać pracy zakładu produkcyjnego.
Ogrzewanie hal produkcyjnych – najpopularniejsze metody
W zależności od potrzeb inwestora i jego oczekiwań do wyboru są między innymi promienniki, nagrzewnice, kurtyny oraz centrale wentylacyjne.
Nagrzewnice i kurtyny powietrzne
Coraz częściej ogrzewanie hali przeprowadzane jest przy wykorzystaniu nagrzewnic powietrznych. Umieszcza się je na ścianach, słupach albo pod sufitem. Ich wentylatory da się nakierować w dowolne miejsce, ustawiając dodatkowo zasięg przepływu. Zwiększają tym samym komfort termiczny w obiekcie. Nagrzewnice mogą być zasilane w zależności od modelu gazem ziemnym energią elektryczną, lub biopaliwami.
Do rodzaju ogrzewania powietrznego można zaliczyć również kurtyny powietrzne ograniczające wypływ ciepłego powietrza z obiektu lub – w drugą stronę – wdzieranie się zimnych podmuchów do środka.
Promienniki wodne
Innym sposobem wykorzystywanym do ogrzewania hal produkcyjnych są promienniki wodne, elektryczne albo gazowe. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ogrzewanie jest potrzebne tylko w określonych strefach, na przykład w pobliżu linii produkcyjnej. Za atut promienników można uznać cichą pracę, niewielką stratę energii w porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego oraz możliwość podwieszenia urządzeń pod sufitem tak, żeby nie wpływały na aranżację przestrzeni w obiekcie.