Budowa nowych konstrukcji hal produkcyjnych, obiektów przemysłowych i magazynowych wymaga zastosowania sprawdzonych rozwiązań technologicznych. W tym artykule poznasz, jakie są dostępne na rynku rozwiązania, które pozwalają na projektowanie i realizację wytrzymałych oraz ekonomicznych obiektów. Sprawdzisz, jak może być zrealizowana obudowa hal stalowych, ściany i inne aspekty związane z budynkami przemysłowymi.

Rynek materiałów budowlanych, z których może być wykonana obudowa hal stalowych, rozwijał się przez ostatnie 20 lat w kierunku możliwie ekonomicznego zapewnienia odpowiedniej izolacji od warunków zewnętrznych, estetyki i funkcjonalności. Kierunek ten wyznaczony został przez wielkopowierzchniowe obiekty, których ilość w ostatnich latach rosła lawinowo na rodzimym rynku. Zainteresowanie budową nowych obiektów przemysłowych stale rośnie, dlatego istotne jest poznanie, jak powinna wyglądać obudowa hal stalowych, jaka technologia powinna być wykorzystana do wznoszenia ścian i wykańczania powierzchni.

Obudowa hal stalowych i ściany – najpopularniejsze techniki i materiały

Przyczyny ekonomiczne i rosnące potrzeby inwestorów sprawiły, że rozwiązania budowlane stawały się coraz bardziej ergonomiczne. Dostrzec to można na płaszczyźnie  szybkości montażu, stopnia łatwości transportu, a także estetyki wykonywanych powierzchni. Dzisiaj niekwestionowanym liderem materiałów, z których tworzona może być obudowa hali stalowej, jest płyta warstwowa. Pod wieloma względami wydaje się ona być idealnym rozwiązaniem, jednak czy aby na pewno zawsze należy ją stosować? Poniżej przedstawiamy inne dostępne na rynku rozwiązania materiałowe dla obudowy hali.

1. Konstrukcja blacha-wełna-blacha

Blacha trapezowa na ściany funkcjonuje na naszym rynku od dekad. Rozwiązania oparte na technice zimnogiętych profili stalowych pojawiły się w naszym kraju na początku lat 90 XX w. Częścią nośną ścian była ryglówka stalowa z profili „Z”. Pokrycie dachu hali stalowej wzniesionej zgodnie z tą techniką charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Blacha zewnętrzna stanowi bowiem rodzaj bariery dla warunków zewnętrznych,  czemu skutecznie pomaga wypełnianie przestrzeni pomiędzy profilami „Z” – wełną mineralną. Blacha na ścianę wewnętrzną i paroizolacja zamyka cały układ. W rezultacie rozwiązanie to daje dobrą izolację termiczną.

Do głównych atutów konstrukcji blaszano-wełnianych zaliczyć należy elastyczność kształtowania poziomu termoizolacyjności i łatwość w utrzymaniu. Wymiana uszkodzonych arkuszy nie powoduje konieczności demontażu sąsiednich. Mankamentem może być zwiększona pracochłonność, natomiast stosunkowo niewielkie możliwości automatyzacji montażu niosą za sobą ryzyko wyższych kosztów tzw. robocizny.

2. Kaseta stalowa z wełną mineralną – blacha trapezowa

Praktycznie najpopularniejsza technika kilkanaście lat temu dzisiaj stopniowo jest rzadziej wybierana, lecz wciąż ma bardzo wiele zalet. Stosowana jest zarówno przy obiektach wielkopowierzchniowych, jak i średniej wielkości. Do najważniejszych elementów konstrukcyjnych tego modelu należą kasety stalowe z wełną mineralną, blachy trapezowe na ściany i wiatroizolacja. Szybkie odcięcie od warunków zewnętrznych sprzyja przyspieszonemu procesowi realizacji inwestycji. Ryglówka  stalowa przestała być potrzebna jako część nośna ściany – pozostała tylko jako wsparcie dla ślusarki i stolarki otworowej.

W przeciwieństwie do wcześniejszej metody istnieją tutaj możliwości częściowej automatyzacji prac, co przekłada się na szybkość procesu. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć należy także konstrukcję, która pozwala na  duże rozpiętości pomiędzy słupami hali stalowej. Kolejne zalety to duża swoboda w kształtowaniu elewacji zewnętrznej, możliwość instalacji kasetonów stalowych lub aluminiowych oraz zastosowanie elewacji wentylowanych z płyt cementowo-włóknowych i HPL. Wadą zaś charakterystyczną dla realizacji, w których kładziona jest blacha  trapezowa na ściany – jest umiarkowane tempo montażu, z co za tym idzie relatywnie wysokie koszty montażu.

3. Płyta warstwowa

Trzecie rozwiązanie jest dziś niekwestionowanym “numerem 1” przy tworzeniu obudowy hali. Płyta warstwowa łączy w sobie dwa aspekty – ekonomię i ergonomię wykonania. Producenci płyt warstwowych w ostatnich dziesięciu latach położyli ogromny nacisk na zwiększenie mocy produkcyjnych swoich zakładów, zapewnienie najwyższych standardów jakościowych jak i różnorodności materiałowej potrzebnej do kształtowania docelowych powierzchni ścian hal stalowych. Daje to wiele możliwości w zakresie tego, jak będzie wyglądać obudowa hali. Co do zasady, podstawowa charakterystyka płyt warstwowych nie uległa większym modyfikacjom przez ostatnie lata. Znacznie zmieniły się jednak szczegółowe parametry techniczne, np. sposoby łączenia, struktura, faktura materiału, kolorystyka i rodzaje narożników. To wszystko sprawiło, że cały cykl budowy obiektów przemysłowych znacznie przyspieszył, a realizowane inwestycje mogą mieć bardziej urozmaiconą architekturę.

Najważniejszymi zaletami stosowania płyt warstwowych jest ich dowolność montażu  (w pionie, w poziomie) oraz możliwość wyboru producentów i parametrów materiałów. Istnieje wiele wariantów płyt, które różnią się np. grubością. Plusem jest też szeroki wachlarz rozwiązań termoizolacyjnych (np. wełna mineralna, styropian, pianki PIR), które będą spełniały wymagania inwestora. Wadą są ewentualne uszkodzenia powierzchni lub powłok lakierniczych płyt, które w celu ich naprawy lub wymiany mogą pociągać za sobą konieczność demontażu sąsiadujących płyt. Na niekorzyść tego rozwiązania wpływa również ograniczenie długości pojedynczej płyty w zależności od grupy kolorystycznej (im ciemniejszy kolor, tym “krótsza” płyta) oraz wpływ promieniowania słonecznego i temperatury na ich odkształcenia.

Obudowa hal stalowych – rozwiązania na ściany hal stalowych dopasowane do oczekiwań inwestora

Wszystkie powyższe rozwiązania mają swoje wady i zalety. Które z nich jest zatem najlepsze? Niestety – na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych wymagań. Dlatego w Commercecon zawsze podchodzimy do zadania niezależnie. Analizując zamierzenia Inwestora, próbujemy poznać Jego potrzeby i określić uwarunkowania danego projektu. Bierzemy pod uwagę również to, jak wyglądają istniejące już obiekty, dzięki czemu możemy zachować spójność wizualną i techniczną.

obudowa hali stalowej

Obudowa hal stalowych i ściany hali – analiza projektu i dobór najlepszych materiałów

Podczas analizy wykonujemy szereg działań, mających na celu znalezienie najlepszego rozwiązania technologicznego i ekonomicznego. Bardzo ważnym czynnikiem jest termoizolacyjność. Ostatnie lata przynoszą coraz to nowe zaostrzenia współczynnika przenikania ciepła przez przegrody. Od 2021 wynosi on U=0,20 W/(m2K) dla ścian, oraz U=0,15 W/(m2K) dla pokrycia dachu hali stalowej. Parametry te zdecydowanie zmieniły minimalną grubość izolacji w ścianach hal stalowych – dla tzw. ciepłych hal o temp. wewnątrz powyżej 16oC.

Rozpatrując dany obiekt, bierzemy również pod uwagę procesy technologiczne, jakie będą przebiegały wewnątrz obiektu. Niejednokrotnie okazuje się, że odzyski ciepła z procesów są na tyle duże, że hala nie wymaga dodatkowej izolacji termicznej. Ustawowe obniżenie parametru U, wiąże się naturalnie z proekologicznym trendem obniżania energochłonności nowych obiektów przemysłowych i dążeniu do ich neutralności energetycznej.

Estetyka i wykończenie przy ścianach i obudowach hal stalowych

Kolejnym aspektem przy doborze jest otoczenie i planowany wygląd nowej inwestycji.  Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że ład urbanistyczny, przywiązanie do barw i wyglądu obiektów, ma duże znaczenie w aranżacji architektonicznej nowo realizowanych inwestycji. Wielokrotnie wracaliśmy do naszych Inwestorów z rozwiązaniami, które mogły nie być optymalne z perspektywy ekonomicznej, ale były kontynuacją wcześniejszej wizji.

Ściana hali stalowej

Poszczególne rozwiązania technologiczne i materiałowe dla obudów hal stalowych, dachów i ścian dobieramy także na podstawie analizy geometrii obiektu. Usytuowanie budynku w terenie, akustyka oraz ochrona przeciwpożarowa – to kolejne aspekty, które muszą być poddane analizie. Współcześnie hale magazynowe i produkcyjne najczęściej projektowane są wraz z wydzieloną przestrzenią biurową  i techniczną. Połączenie funkcjonalności hali oraz biura wiążę się z koniecznością uwzględnienia parametrów ogniowych przegród, przylegających do siebie stref pożarowych. Usytuowanie obiektu w terenie, odległość od sąsiednich działek i od ulicy przekłada się również na stopień hałasu, a więc na konieczność ograniczenia jego emisji. To wpływa także na wybór okładziny ścian i obudowy hal stalowych. W skomplikowanych projektach może okazać się, że płyta warstwowa jest rozwiązaniem niewystarczającym. Lepszym rozwiązaniem może stać się zastosowanie tradycyjnego układu, bazującego na kasetach stalowych z wełną mineralną i blachą na ścianie.

Wszystko zależy od indywidualnego projektu. W Commercecon zawsze dokładnie przeanalizujemy wszystkie czynniki i przedstawimy najlepsze propozycje.

Jesteśmy generalnym wykonawcą obiektów przemysłowych różnego przeznaczenia, takich jak hale stalowe, hale produkcyjne, centra logistyczne i wiele innych.