Budownictwo przemysłowe w Polsce przeżywa w ostatnim czasie prawdziwy rozkwit, bijąc kolejne rekordy zarówno w odniesieniu do popytu, jak i podaży budowanej powierzchni. Jeśli przedsiębiorstwom zależy na szybkim do niej dostępie, mogą skorzystać z opcji najmu powierzchni oferowanych przez deweloperów. W sytuacji jednak, gdy chcą w pełni dostosować przestrzeń do potrzeb wynikających z prowadzonej działalności, wiele z nich decyduje się na budowę hali od podstaw. Te czeka skomplikowany proces przygotowawczy oraz decyzja o wyborze firmy budowlanej, która projekt zrealizuje. Dlaczego warto postawić na generalnego wykonawcę i czym się kierować podczas jego wyboru?

Czym charakteryzuje się budowa w formule generalnego wykonawstwa?

Generalne wykonawstwo to, jak sama nazwa wskazuje, kompleksowa usługa polegająca na budowie obiektu od podstaw oraz uzyskaniu, na końcowym etapie prac, pozwolenia na jego użytkowanie. Ale generalne wykonawstwo coraz częściej obejmuje także cały proces przygotowawczy poprzedzający rozpoczęcie prac budowlanych. O czym mowa? O wszystkich kwestiach formalno-prawnych, czyli pozyskaniu terenu pod inwestycję, uzyskaniu wszelkich wytycznych i pozwoleń niezbędnych do wykonania projektu architektoniczno-budowlanego, wykonaniu samego projektu oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę. Rolą generalnego wykonawcy jest oszczędność czasu inwestorów oraz optymalizacja kosztów realizacji inwestycji, co udaje im się osiągnąć poprzez odpowiedni dobór rozwiązań technologicznych oraz materiałów budowlanych.

Hala stalowa Durable
Hala produkcyjno-magazynowa DURABLE

Czy generalne wykonawstwo jest rozwiązaniem, którego szukam?

Decyzja o wyborze firmy lub firm budowlanych, którym powierzymy wykonanie obiektu to ogromna odpowiedzialność. Od niej często zależy powodzenie całej inwestycji, w tym jakość wykonanych prac budowlanych, tempo ich realizacji czy koszt budowy. Ale to, jaką firmę wybierzemy, wpływa także na przyszły poziom naszego zaangażowania w projekt, czyli czas, jaki będziemy musieli poświęcić na jego nadzór zarówno na etapie samej budowy, jak i poprzedzającego go procesu przygotowawczego. A ten, z doświadczenia ekspertów firmy Commercecon, generalnego wykonawcy obiektów magazynowych i przemysłowych, bywa często długi i skomplikowany, czego każdy zabiegany inwestor powinien być świadomy. Dlatego, jeśli zależy nam na wykonawcy budowlanym, który weźmie na siebie wszystkie sprawy formalno-prawne oraz samodzielnie i kompleksowo pokieruje całą budową – generalny wykonawca jest tym, kogo potrzebujecie. A jak go wybrać?

Hala stalowa SHRAG
Hala produkcyjna SCHRAG

Wybieramy generalnego wykonawcę

Rynek budownictwa przemysłowego pokazuje, że inwestorzy coraz chętniej powierzają nadzór nad wszystkimi etapami budowy doświadczonemu generalnemu wykonawcy. Ten, prowadząc projekt samodzielnie i kompleksowo, oszczędza czas inwestora, a często także jego pieniądze, zapewniając mu spokojną głowę. Na co zwracać uwagę?

Doświadczenie w prowadzeniu projektów w tej formule. Ponieważ kompleksowe prowadzenie dużych projektów budowlanych wymaga różnorodnych kompetencji firmy oraz dużego doświadczenia na tym polu, inwestor powinien je wcześniej sprawdzić. Warto zajrzeć na stronę wykonawcy, profile w social mediach, by poznać realizowane dotąd w tej formule projekty albo sprawdzić, czy istnieje możliwość ich obejrzenia. Niektóre firmy, takie jak Commercecon, chętnie prezentują potencjalnym klientom wybudowane przez siebie obiekty, a ich przedstawiciele opowiadają o przebiegu procesu realizacji.

Zaplecze wykwalifikowanych pracowników. Dlaczego to takie ważne? Zespół inżynierów pomaga w szybkim załatwieniu wszystkich spraw formalnych oraz zaprojektowaniu obiektu, a własne zaplecze brygad budowlano-montażowych pozytywnie wpływa na tempo realizacji inwestycji. W porównaniu do zatrudnienia podwykonawców, a co za tym idzie konieczności koordynacji pracy wielu firm, mając własnych fachowców dużo łatwiej jest planować i zarządzać poszczególnymi etapami procesu budowlanego.

Doświadczenie branżowe. To aspekt, na który uwagę zwrócić powinni inwestorzy działający w branżach wymagających specjalistycznego podejścia do konstrukcji czy wyposażenia obiektu. Mowa choćby o chłodniach i mroźniach, w których musi być zapewniony rygor temperaturowy, co z kolei przekłada się na wykorzystanie specjalistycznych materiałów budowlanych. Ale dobrym przykładem są też hale przemysłowe, w których istnieje konieczność montażu kilkutonowych suwnic, który wiąże się z unikalnymi kompetencjami pracowników oraz odpowiednim zapleczem maszyn budowlanych.

Opinie na rynku. Choć sektor budownictwa przemysłowego jest ogromny, to wbrew pozorom nie działa na nim niezliczona liczba generalnych wykonawców. Warto spróbować zasięgnąć opinii wśród dotychczasowych klientów wykonawców – informacje z pierwszej ręki na pewno ułatwią decyzję.

Jakie korzyści daje współpraca z generalnym wykonawcą?

Jak przekonują eksperci firmy Commercecon, lista benefitów płynących z wyboru takiej formy współpracy jest długa. Po pierwsze, inwestor kontaktuje się z przedstawicielem tylko jednej firmy, która koordynuje wszystkie prace budowlane (czasem także przygotowawcze) na każdym etapie realizacji inwestycji. Po drugie, powierzając kompleksowy zakres prac jednemu wykonawcy, nie musi się martwić o koordynację poszczególnych etapów robót oraz pracy wielu podwykonawców – ta odpowiedzialność spoczywa na generalnym wykonawcy. Dzięki temu, budowa przebiega w sposób harmonijny i sprawny, co znacząco ułatwia dotrzymanie terminów ujętych w harmonogramie robót. Powierzenie budowy generalnemu wykonawcy opłaca się także z czysto finansowego punktu widzenia – koordynując całość prac jest w stanie zaproponować najefektywniejsze kosztowo rozwiązania zarówno w kwestiach technologicznych, jak i organizacji prac. I na koniec być może najważniejsze – poprzez zaangażowanie jednej firmy wykonawczej odpowiedzialnej za cały projekt, inwestor może znacząco ograniczyć czas, jaki spędza na budowie, ale też zminimalizować stres, jaki wynika z ogromnej odpowiedzialności oraz ciągłej kontroli.

Hala produkcyjno-magazynowa DIESEL CZĘŚCI

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Hale wysokiego składowania – podpowiadamy optymalne rozwiązania