Suwnica to urządzenie bardzo często wykorzystywane nie tylko w halach produkcyjnych, lecz także logistycznych i magazynowych. Na etapie projektowania obiektu należy od razu uwzględnić jej obecność i dobrać rodzaj urządzenia do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, które będzie z niej korzystać. Do czego dokładnie służy suwnica? Jakie są typy suwnic? Dlaczego i kiedy warto ją zamontować?
Bez względu na to, czy w hali będzie prowadzona produkcja, czy stanie się ona miejscem do przechowywania i pakowania towarów, należy w niej zaplanować urządzenia do transportu bliskiego. Ułatwią i przyspieszą one ludzką pracę, a jednocześnie – tu mamy na myśli na przykład omawiane suwnice – wpłyną na optymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz obiektu.
Suwnica w hali magazynowej
Czym są suwnice, czyli inaczej dźwignice? To urządzenia pracujące w trybie przerywanym przeznaczone do transportu mało- i wielkogabarytowych elementów na terenie hal magazynowych, produkcyjnych, logistycznych oraz produkcyjno-magazynowych. Budowa suwnicy uwzględnia elementy konstrukcji nośnej, mechanizm podnoszenia, mechanizm realizacji ruchu jazdy, układ zasilania i sterowania oraz wyposażenie dodatkowe i technologiczne zależne od oczekiwanych funkcjonalności.
Wykorzystanie suwnic umożliwia ograniczenie wysiłku fizycznego pracowników – nie muszą oni przenosić ładunków pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. Wystarczy, że odpowiednio przygotują je do transportu i będą ten transport nadzorowali. Tym ostatnim zajmuje się zazwyczaj operator suwnicy sterujący urządzeniem z poziomu roboczego lub z kabiny przy wykorzystaniu systemu radiowego albo za pomocą kasety sterowniczej.
Jak wybrać odpowiednią suwnicę do hali?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze suwnicy do hali magazynowej? Przede wszystkim należy uwzględnić proces technologiczny i zaplanować dokładnie miejsca, w których będzie używana. Zawsze określa się również oczekiwany udźwig, wysokość przenoszenia oraz długość toru jazdy.
Co ważne, suwnice planuje się już na etapie tworzenia projektu. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ hale magazynowe z suwnicą będą musiały mieć większą wytrzymałość na obciążenia niż obiekty bez tego elementu. Mówiąc wprost, dźwignice pozwalają na transport towarów zarówno w pionie, jak i w poziomie, wywołując tym samym obciążenia dynamiczne na belce podsuwnicowej. Obciążenia z tej belki przekazywane są na ramy główne konstrukcji, dlatego muszą zostać uwzględnione przy obliczeniach niezbędnych do wykonania projektu.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że hala z suwnicą będzie droższa niż bez niej, ale to nie jedyne kryterium warunkujące ostateczny koszt. Na cenę wpływa tu głównie wysokość podnoszenia elementów. Od tego parametru zależy, na jakiej wysokości zostanie zamontowana dźwignica, a co za tym idzie, przekłada się to na wysokość ściany bocznej obiektu wraz z kalenicą.
Rodzaje suwnic
Co ważne, nie istnieje jedna uniwersalna suwnica magazynowa sprawdzająca się w każdym obiekcie. Dostępne są różne rodzaje urządzeń, które można łatwo dostosować do swoich potrzeb. Najważniejszym podziałem jest podział ze względu na konstrukcje. Zgodnie z nim wyróżniamy suwnice pomostowe, bramowe i podwieszane. Suwnica pomostowa nazywana również natorową ma własny tor jezdny. Składa się na przykład z kratownicowego pomostu belkowego toczącego się po szynach umieszczonych w górnej części hali. Najczęściej tego typu urządzenia znajdują zastosowanie w halach przemysłowych.
Suwnica bramowa – bramownica – wykorzystywana jest na zewnątrz obiektów. W zależności od potrzeb inwestora mogą to być małe bramki warsztatowe sterowane zdalnie albo kilkusettonowe dźwignice z kabiną operatora. Bramownicę tworzy pomost zawieszony na dwóch bocznych mostach wiążący dwie lub więcej bram. Mobilność tego rodzaju suwnicom zapewnia szynowe albo kołowe podwozie.
Suwnica podwieszana umieszczana jest pod konstrukcją dachu wewnątrz hali. Składa się z jednej szyny. Łatwo się ją montuje, nie zajmuje dużo miejsca, a przy tym umożliwia szybkie przemieszczanie elementów z miejsca na miejsce. Często decydują się na nią inwestorzy budujący hale logistyczne lub magazynowe.
Jakie są korzyści z inwestycji w halę wyposażoną w suwnicę?
Jakie korzyści niesie za sobą inwestycja w halę wyposażoną w suwnicę? Suwnice magazynowe umożliwiają transport nawet bardzo ciężkich elementów – ważących po kilka lub kilkanaście ton w obrębie hali magazynowej. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju urządzeń przenoszenie ładunków w łatwy, bezpieczny i stosunkowo szybki sposób jest w ogóle możliwe. Bez nich wiele hal magazynowych nie mogłoby funkcjonować albo funkcjonowałoby dużo gorzej, gdyby przemieszczanie materiałów było wykonywana wyłącznie przy użyciu innych urządzeń transportu bliskiego, na przykład wózków widłowych.