Zaplecze socjalno-biurowe to ważna część praktycznie każdej hali przemysłowej. Inwestorzy zainteresowani wzniesieniem nowego obiektu mogą wybierać spośród kilku rozwiązań. Najpopularniejsze są dwa: hala przemysłowa z wydzieloną przestrzenią biurową i biuro w obrębie hali magazynowej lub produkcyjnej. Czym różnią się od siebie powyższe warianty? Który i w jakiej sytuacji warto wybrać? I przede wszystkim – o jakich aspektach technicznych trzeba pamiętać?
Hala stalowa z wydzielonym biurem
Hala magazynowa z biurem to rozwiązanie, które jest niezwykle często wybierane. Jeżeli nie mamy do czynienia z kompleksem budynków przemysłowych, na pierwsze hale magazynowe inwestorzy najczęściej wybierają projekty obejmujące także przestrzeń biurową. Każdy projekt powinien być jednak poprzedzony gruntowną analizą zapotrzebowania oraz funkcjonalności. Ostateczny wygląd zaplecza socjalno-biurowego musi być uzależniony od sposobu działania magazynu lub innego, specyficznego wykorzystywania tej przestrzeni. Analizując więc, jaka hala stalowa z biurem będzie najlepszym rozwiązaniem, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty techniczne:
- wymiary budynku i proporcje między przestrzenią specjalistyczną a biurową,
- specyfikę wykorzystywania hali ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych materiałów palnych i niebezpiecznych, olejów i smarów, substancji drażniących i uczuleniowych, docelowych poziomów emisji hałasu i gazów w trakcie korzystania z przestrzeni specjalistycznej,
- orientacyjną liczba pracowników (i brygad, jeśli dotyczy) w poszczególnych sektorach obiektu i przy uwzględnieniu trybu pracy,
- sposób dostawy towarów i ich dalszego transportu,
- sposób poruszania się w obrębie kompleksu.
Hala stalowa z biurem najbardziej polecana jest dla magazynów oraz dla budynków, które będą spełniały kilka funkcji. W sekcji socjalno-biurowej mogą być zlokalizowane pomieszczenia socjalne dla personelu, zaplecza sanitarne, ale także biura dla menadżerów, kierownika i innych stanowisk w firmy. Ze względu na możliwość ograniczenia kosztów hale magazynowe z biurem mogą być bardzo opłacalne. Umiejscowienie w obrębie jednego budynku działu magazynowego wraz z zapleczem biurowym i managementem może pomóc zwłaszcza w początkowym stadium rozwoju przedsiębiorstwa.
Biuro w hali produkcyjnej
Istnieją także hale stalowe, w których przestrzeń biurowa jest osadzona bezpośrednio przy przestrzeni produkcyjnej. Hala produkcyjna z biurem usytuowanym wewnątrz jest doskonałym sposobem na zapewnienie większej, bieżącej kontroli produkcji. Oprócz tego zapewnia także możliwość natychmiastowej reakcji na wystąpienie nagłych problemów.
Współczesne projekty architektoniczne, charakteryzujące się nie tylko wysoką kreatywnością, ale także dbaniem o maksymalną użyteczność obiektu. Koncepcje te mogą wpisywać się także w popularne metodyki zarządzania, takie jak Lean Management czy Agile.
Hala z biurem – o czym trzeba pamiętać?
Bez względu na to, czy sekcja biurowa będzie mniej lub bardziej oddzielona od specjalistycznej, w każdym przypadku budowa hali z biurem będzie oznaczała połączenie dwóch technologii. Hale produkcyjne mogą być realizowane w konstrukcji stalowej lub mieć konstrukcję hybrydową np. żelbetowe słupy nośne i stalową konstrukcję dachu. Natomiast przestrzeń biurowa najczęściej realizowana jest w konstrukcji żelbetowo-murowanej. Ściany części biurowej mogą być wykonane z tradycyjnych materiałów, takich jak pustaki, cegły czy bloczki.
Należy także pamiętać o tym, że hale magazynowe z biurem będą miały nieco inny proces konstrukcyjny. Jedne z ważniejszych różnic pojawiają się już na etapie przygotowywania projektu architektonicznego, który musi spełniać potrzeby inwestora, ale także umiejętnie i harmonijnie łączyć przestrzeń biurową z przestrzenią magazynową.
Przykładowe realizacje hal z biurem: