Zaplecze socjalno-biurowe to ważna część praktycznie każdej hali przemysłowej. Inwestorzy zainteresowani wzniesieniem nowego obiektu mogą wybierać spośród kilku rozwiązań. Najpopularniejsze są dwa: hala przemysłowa z wydzieloną przestrzenią biurową i biuro w obrębie hali magazynowej lub produkcyjnej. Czym różnią się od siebie powyższe warianty? Który i w jakiej sytuacji warto wybrać? I przede wszystkim – o jakich aspektach technicznych trzeba pamiętać?

Hala stalowa z wydzielonym biurem

Hala magazynowa z biurem to rozwiązanie, które jest niezwykle często wybierane. Jeżeli nie mamy do czynienia z kompleksem budynków przemysłowych, na pierwsze hale magazynowe inwestorzy najczęściej wybierają projekty obejmujące także przestrzeń biurową. Każdy projekt powinien być jednak poprzedzony gruntowną analizą zapotrzebowania oraz funkcjonalności. Ostateczny wygląd zaplecza socjalno-biurowego musi być uzależniony od sposobu działania magazynu lub innego, specyficznego wykorzystywania tej przestrzeni. Analizując więc, jaka hala stalowa z biurem będzie najlepszym rozwiązaniem, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty techniczne:

  • wymiary budynku i proporcje między przestrzenią specjalistyczną a biurową,
  • specyfikę wykorzystywania hali ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych materiałów palnych i niebezpiecznych, olejów i smarów, substancji drażniących i uczuleniowych, docelowych poziomów emisji hałasu i gazów w trakcie korzystania z przestrzeni specjalistycznej,
  • orientacyjną liczba pracowników (i brygad, jeśli dotyczy) w poszczególnych sektorach obiektu i przy uwzględnieniu trybu pracy,
  • sposób dostawy towarów i ich dalszego transportu,
  • sposób poruszania się w obrębie kompleksu.

Hala stalowa z biurem najbardziej polecana jest dla magazynów oraz dla budynków, które będą spełniały kilka funkcji. W sekcji socjalno-biurowej mogą być zlokalizowane pomieszczenia socjalne dla personelu, zaplecza sanitarne, ale także biura dla menadżerów, kierownika i innych stanowisk w firmy. Ze względu na możliwość ograniczenia kosztów hale magazynowe z biurem mogą być bardzo opłacalne. Umiejscowienie w obrębie jednego budynku działu magazynowego wraz z zapleczem biurowym i managementem może pomóc zwłaszcza w początkowym stadium rozwoju przedsiębiorstwa.

Biuro w hali produkcyjnej

Istnieją także hale stalowe, w których przestrzeń biurowa jest osadzona bezpośrednio przy przestrzeni produkcyjnej. Hala produkcyjna z biurem usytuowanym wewnątrz jest doskonałym sposobem na zapewnienie większej, bieżącej kontroli produkcji. Oprócz tego zapewnia także możliwość natychmiastowej reakcji na wystąpienie nagłych problemów.

hala z biurem Geberit

Współczesne projekty architektoniczne, charakteryzujące się nie tylko wysoką kreatywnością, ale także dbaniem o maksymalną użyteczność obiektu. Koncepcje te mogą wpisywać się także w popularne metodyki zarządzania, takie jak Lean Management czy Agile.

Hala z biurem – o czym trzeba pamiętać?

Bez względu na to, czy sekcja biurowa będzie mniej lub bardziej oddzielona od specjalistycznej, w każdym przypadku budowa hali z biurem będzie oznaczała połączenie dwóch technologii. Hale produkcyjne  mogą być realizowane w konstrukcji stalowej lub mieć konstrukcję hybrydową np. żelbetowe słupy nośne i stalową konstrukcję dachu. Natomiast przestrzeń biurowa najczęściej realizowana jest w konstrukcji żelbetowo-murowanej. Ściany części biurowej mogą być wykonane z tradycyjnych materiałów, takich jak pustaki, cegły czy bloczki.  

hala z biurem Eltek Group

Należy także pamiętać o tym, że hale magazynowe z biurem będą miały nieco inny proces konstrukcyjny. Jedne z ważniejszych różnic pojawiają się już na etapie przygotowywania projektu architektonicznego, który musi spełniać potrzeby inwestora, ale także umiejętnie i harmonijnie łączyć przestrzeń biurową z przestrzenią magazynową.

Przykładowe realizacje hal z biurem: