Hale targowe, targowiska i pawilony są z nami od zarania dziejów. Te, które powstają obecnie, niczym jednak nie muszą przypominać dawnych konstrukcji stalowych. Na czym polega budowa hal targowych? O czym powinien wiedzieć inwestor? I do czego najczęściej są wykorzystywane tego typu obiekty? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej!

Hala targowa – najczęstsze zastosowania

Hala targowa to rozwiązanie, które jest znane od zarania dziejów. Na skutek rozwoju technik i metod budowlanych przybiera jedynie inne, lepsze formy. Tego typu obiekty mają zastosowanie przede wszystkim komercyjne. Muszą charakteryzować się dużą przestrzenią. Odpowiednia organizacja przestrzeni wewnętrznej będzie dużą zaletą dla inwestora pod kątem proporcji między powierzchnią czynną (przynoszącą potencjalne przychody), a powierzchnią, która nie jest używana. W tym przypadku nie bez znaczenia jest również estetyka. Wygląd i jakość wykończenia to parametry, które mają później przełożenie na potencjalne decyzje zakupowe osób, które udają się do obiektu, a więc na zainteresowanie podmiotów pragnących prowadzić handel wewnątrz.

hala handlowa ATUT w Łodzi
Hala handlowa ATUT

Przedstawiane rodzaje obiektów stalowych najczęściej występują jako:

  • centra handlowe,
  • targowiska kryte lub częściowo kryte,
  • pawilony handlowe,
  • hale wystawiennicze,
  • markety budowlane i ogrodnicze.

Oczywiście istnieje wiele innych możliwości zaaranżowania i wykorzystania hal targowych. Projekt budowlany może być pod tym względem bardzo elastyczny tak, aby spełniać wszystkie wymogi inwestora.

Targi i inne wydarzenia kulturalne

Przeznaczeniem hali stalowej może być także organizacja targów i wystaw. Wydarzenia kulturalne często organizowane są na świeżym powietrzu i w miejscach, które są w stanie pomieścić wiele osób. Ważne jest wówczas, aby tego typu hale handlowe faktycznie wyróżniały się także pod kątem estetyki. Warto więc zadbać na etapie projektowania o to, aby odpowiednio rozlokować elementy konstrukcyjne. Ogromną rolę odgrywa rodzaj zadaszenia, elewacji i oświetlenie budynku. W wielu przypadkach atrakcyjniej będzie wyglądało wykończenie szklane. Rozwój technologii szkła budowlanego pozwala obecnie na tworzenie wielu zróżnicowanych projektów, które nie tylko dobrze wyglądają, ale mogą być też bardzo użyteczne, np. dzięki zastosowaniu rozwiązań z segmentu BIPV.

Hale targowe w Polsce

Typowe hale handlu detalicznego, , obecnie stają się nieco mniej popularne ze względu na wysokie ceny gruntów w miastach. Z drugiej strony przybywa rozwiązań, które pozwalają na atrakcyjną prezentację i sprzedaż produktów z różnych dziedzin, zazwyczaj powiązanych tematycznie. Tego typu hale targowe często powstają na obrzeżach dużych miast i cieszą się sporym zainteresowaniem, o czym świadczy rosnąca produkcja hal stalowych.

hala handlowa Copernicus w Toruniu
Hala handlowa Copernicus

Klasyczne centra handlowe to jednak nie wszystko. Praktycznie każdego tygodnia w Polsce, w różnych miastach i województwach, odbywają się branżowe targi i konferencje biznesowe. Wnętrza takich obiektów mogą być wyposażane w segmenty modułowe, które są wynajmowane przez organizatora lub firmy biorące udział w danym wydarzeniu. Targi innowacji technologicznych, rolnictwa, świata finansów czy marketingu – wszystkie tego typu wydarzenia są organizowane nierzadko w wysokiej jakości halach stalowych, specjalnie zaprojektowanych pod tego typu eventy.

Budowa hal targowych i pawilonów handlowych

Hale targowe, pawilony handlowe i targowiska wymagają specjalnego podejścia od samego początku. Z tego powodu każdemu inwestorowi można polecić współpracę z firmą, która ma realne doświadczenie w tworzeniu takich konstrukcji. Przed przystąpieniem do fazy projektowej bardzo istotne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z inwestorem. Projektując obiekt, wykonawca powinien uwzględnić wszystkie rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne oraz branżowe – specyficzne dla charakterystyki danego obiektu.

W zależności od projektu hala targowa może być podobna pod względem konstrukcyjnym do wymagających produkcyjnych hal stalowych i magazynowych. Podobieństwa mogą być widoczne na płaszczyźnie fundamentów oraz elementów konstrukcyjnych. Jednak aspekty architektoniczne, dobór materiałów, pokrycie dachu, wykończenie będą się różniły. Nie można także zapomnieć o rygorystycznym podejściu do aspektów związanych z bezpieczeństwem. Projekt budowy hali targowej powinien obejmować odpowiednio zaprojektowaną instalację PPOŻ (gaśnice, klapy dymowe, hydranty itp.), bezpieczną aranżację wnętrz i odpowiednio zaplanowane wyjścia ewakuacyjne z budynku.

Hala handlowa CASTORAMA

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Hala magazynowa z biurem – przegląd rozwiązań