Hale stalowe z powodzeniem zastępują tradycyjne murowane obiekty. Dzieje się tak zarówno w przemyśle, logistyce czy handlu, ale nie tylko. Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę stalowych hal widowiskowo-sportowych. Dlaczego? Ponieważ tego typu konstrukcje są w stanie sprostać nawet wysokim wymaganiom, a przy tym łatwo da się je dostosować do aktualnych potrzeb klientów. Co trzeba wiedzieć o budowie hali sportowej?

Budowa hali sportowej

Hale sportowe zaliczane są do budynków o zwartej formie konstrukcyjnej. Konstrukcja hali sportowej zależy od tego, jakie przestrzenie muszą być wydzielone wewnątrz obiektu. Zazwyczaj są to: przestrzeń sportowa np. boisko, ujeżdżalnia, lodowisko, a także trybuny dla kibiców, stanowiska dla sędziów i przedstawicieli prasy oraz inne niezbędne pomieszczenia takie jak pomieszczenia socjalne, techniczne, szatnie czy magazynki. Budowa hali sportowej lub sportowo-widowiskowej z dodatkowym miejscem przeznaczonym na scenę powinna być poprzedzona dokładnym poznaniem oczekiwań inwestora. Hale sportowe stalowe dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych pozwalają na łatwą adaptację przestrzeni w zależności od zmieniającej się sytuacji, a jednocześnie na przebudowę bez konieczności ponoszenia dużych kosztów.

Co jest szczególnie ważne, jeżeli chodzi o hale sportowe? Budowa hali sportowej wymaga zapewnienia komfortu użytkowania, to znaczy wyboru efektywnej izolacji, która pozwoli na utrzymanie temperatury dostosowanej do potrzeb użytkowników nie tylko zimą, lecz także latem. Hala sportowo-widowiskowa powinna mieć również właściwie dobraną technologię wykonania posadzki – posadzka musi gwarantować odpowiednią amortyzację oraz doświetlenia – świetliki dachowe, naświetla ścienne i okna – umożliwiającego dostęp do światła słonecznego.

Budowa hali sportowej z założenia uwzględnia także rozwiązania, które pozwolą na uzyskanie nie tylko najniższych kosztów budowy obiektu, lecz także jego eksploatacji.

Konstrukcja hali sportowej

Hala widowiskowo-sportowa może być zbudowana w oparciu o jeden z wielu rodzajów konstrukcji. Nośna konstrukcja hali sportowej może być np. wykonana z prefabrykowanych słupów żelbetowych i stalowych dźwigarów kratowych, czyli kratownic. Bez względu na to, czy budowa hali odbędzie się w technologii hali stalowej, czy żelbetowej, w każdym przypadku można uzyskać duże szerokości bez konieczności stosowania dodatkowych wewnętrznych podpór pośrednich. To pozwala na szerokie możliwości adaptacyjne obiektu, co ma szczególne znaczenie przy tego typu halach, których wnętrze powinno pozwalać na dowolną aranżację.

Konstrukcja hali sportowej musi przede wszystkim zapewniać komfort użytkowania, pozwalać na swobodną adaptację, w tym na uprawianie różnych dyscyplin w tym samym obiekcie, gwarantować estetykę, niskie koszty eksploatacji oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Bezpieczeństwo hal sportowych

Hala widowiskowa, sportowa czy sportowo-widowiskowa każdorazowo tworzona jest z atestowanych materiałów, które spełniają wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Obiekty tego typu mają odporność pożarową zgodną z aktualnymi normami, zaplanowane drogi ewakuacyjne w razie konieczności szybkiego opuszczenia budynku oraz zaprojektowane elementy ochronne. Oprócz tego projekty hal ocenia się pod względem zgodności z przepisami budowlanymi – powinny one zapewniać odpowiednie warunki cieplne, akustyczne, wilgotnościowe oraz być odporne na warunki atmosferyczne i być zabezpieczone przed korozją.

Warto pamiętać, że na bezpieczeństwo hal sportowych wpływa również podejście zarządcy obiektu do zapisów zawartych w projekcie. Podstawą w tym wypadku jest wykonywanie przeglądów okresowych, monitorowanie obciążeń działających na konstrukcję stalową oraz dbanie o ogólny stan techniczny hali.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Realizacja hal przemysłowych w systemie zaprojektuj i wybuduj – charakterystyka i korzyści dla inwestora