Hale stalowe wykorzystywane są w sektorze produkcyjnym, logistycznym i magazynowym. Z biegiem lat pod względem popularności wyprzedziły klasyczne budownictwo betonowe, oferując inwestorom atrakcyjniejsze warunki ekonomiczne realizacji projektów. Hale stalowe są jednymi z najbardziej wszechstronnych konstrukcji, dlatego ich przeznaczenie może być bardzo zróżnicowane. Zobacz, do czego wykorzystuje się je najczęściej!

Przeznaczenie hal stalowych

Hale stalowe charakteryzują się niższym kosztem budowy i możliwością dobudowania dodatkowych segmentów obiektu. Jako generalny wykonawca hal przemysłowych od lat dostrzegamy rosnące zainteresowanie tego typu konstrukcjami. Z perspektywy inwestora duże znaczenie ma niski czas realizacji i niższe koszty w porównaniu do wznoszenia obiektów murowanych.

Konstrukcje stalowe wykorzystywane są przede wszystkim w obrębie budownictwa przemysłowego, ale nie tylko. Najczęściej wykorzystywane są jako:

  • hale przemysłowe i obiekty produkcyjne,
  • hale magazynowe,
  • hale logistyczne i centra spedycyjne,
  • hale i pawilony targowe,
  • centra konferencyjne,
  • sklepy wielkopowierzchniowe,
  • sortownie odpadów,
  • sortownie i giełdy produktów rolnych,
  • centra budowlane i ogrodnicze,
  • chłodnie.

Powyższa lista wcale nie wyczerpuje wszystkich zastosowań hal stalowych. Ze względu na to, że budowa hal przemysłowych w konstrukcji stalowej może być szczegółowo dostosowywana do potrzeb inwestora, realizowane projekty mogą przynależeć do zupełnie różnych sektorów działalności. Konstrukcje stalowe wykorzystywane są również do działalności rekreacyjnej, np. jako hale widowiskowe i sportowe.

Konstrukcje hal stalowych

Budowa hal przemysłowych jest szybsza i prostsza od wznoszenia obiektów z żelbetonu. Pod względem rozwiązań konstrukcyjnych konstrukcji hale stalowe można podzielić na następujące warianty:

  • konstrukcje szkieletowe ramownicowe sztywne – słupy podparte przegubowo i oparte na nich dźwigary wykonane z pełnościennych blachownic o przekroju najczęściej dwuteowym. Słupy i dźwigary połączone są w tym ustroju w sposób sztywny zapewniający stateczność ogólną w swojej płaszczyźnie – wykonane często jako profile zbieżne dla ekonomicznego wykorzystania materiału
  • konstrukcje szkieletowe ramownicowe z dźwigarami kratowymi – słupy zamocowane w fundamencie wykonane również jak poprzednio z blachownic o przekroju dwuteowym, na których oparte są dźwigary kratownicowe. Dźwigary takie o wiele wyższe od poprzednich charakteryzują się jednak większą smukłością i pozwalają kształtować przekrycia dachu o znacznie większych rozpiętościach. Z założenia im dłuższy dźwigar dachowy tym bardziej ekonomicznie uzasadnione jest kształtowanie go jako kratownicy.
  • konstrukcje szkieletowe bezpłatwiowe – konstrukcja cechująca się dźwigarami (najczęściej kratownicowymi) rozpiętymi w dwóch prostopadłych kierunkach. Dźwigary kierunku podrzędnego opierają się na dźwigarach kierunku głównego, a te oparte są na słupach. Taki ustrój konstrukcyjny zapewnia najbardziej rozrzedzoną siatkę słupów konstrukcji, pozwalając na większą swobodę zagospodarowania powierzchni.

Generalny wykonawca obiektów przemysłowych odpowiada za prawidłowy dobór materiałów i rozwiązań wykorzystywanych przy realizacji zgodnie między innymi z wytycznymi projektu architektonicznego. Konstrukcje stalowe składają się z szeregu różnych elementów składowych.

Elementy konstrukcyjne hal stalowych obejmują:

  • elementy konstrukcji pierwszorzędowej takie jak: stopy fundamentowe, słupy, dźwigary,
  • elementy konstrukcyjne drugorzędowe: płatwie, tężniki prętowe,
  • elementy niekonstrukcyjne stalowe: elementy ryglówki drzwiowej, ryglówki bram i okien,
  • elementy obudowy takie jak podwaliny żelbetowe, blachy dachowe, płyty warstwowe, kasetony ścienne, pasma świetlne, świetliki punktowe, klapy oddymiające czy doświetla elewacyjne

Hale przemysłowe

Hale stalowe mogą być projektowane w różnych układach konstrukcyjnych. Podstawowym pomieszczeniem wszystkich obiektów przemysłowych będzie wydzielone miejsce na produkcję i magazynowanie. Podział na strefy wykonuje się w na początkowym etapie sporządzania projektu i wymaga dokładnej konsultacji z inwestorem celem poznania przeznaczenia hali i jego indywidualnych potrzeb. Obiekty produkcyjne najczęściej powinny być wyposażone w strefę socjalną przeznaczoną dla pracowników, załadunkową do odbioru i wysyłki towarów oraz biurową dla pracowników biurowych.

Jako generalny wykonawca hal przemysłowych oferujemy Państwu wykonanie funkcjonalnych i ekonomicznych hal produkcyjnych, magazynowych i innych. Dbamy zarówno o aspekty ekonomiczne, jak i estetyczne, mając na uwadze zastosowanie wysokiej jakości materiałów i sporządzenie elastycznego projektu hali. Budowa hali od A do Z to usługi, które obejmują również zagospodarowanie terenów przyległych, instalację oświetlenia i rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa.

Hala stalowa NOWAVENT
Hala stalowa NOWAVENT Sp. z o.o.
Hala stalowa Press Glass
Hala stalowa PRESS GLASS – Zakład produkcji szyb
Hala stalowa BEWA
Hala stalowa BEWA Sp. z o.o.