Budowa hali stalowej to poważna inwestycja, która powinna być dokładnie zaplanowana i przemyślana. Inwestor zlecający postawienie obiektu na wybranej działce musi jasno określić swoje potrzeby tak, aby zespół projektantów mógł zaproponować optymalne rozwiązania także pod względem finansowym. Cena realizacji hali stalowej od podstaw zależy nie tylko od jej wielkości, lecz także rodzaju zastosowanych technologii oraz od kilku innych aspektów, które postaramy się wyjaśnić poniżej.
Hale stalowe są popularne wśród inwestorów między innymi dlatego, że czas ich budowy jest krótszy w porównaniu do obiektów murowanych, można uzyskać większe rozpiętości konstrukcji bez konieczności stawiania dodatkowych słupów, a całkowita cena – jest konkurencyjna. Ten ostatni argument często bywa decydujący. Jakie są rzeczywiste koszty postawienia hali w konstrukcji stalowej?
Kosztorys hali stalowej
Koszt hali stalowej jest zależny od kilku podstawowych kwestii:
- Pierwszą z nich są tak zwane koszty przygotowawcze, czyli takie, które należy ponieść jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Zalicza się do nich wykonanie badań geologicznych, opracowanie projektu oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Cena będzie wyższa w sytuacji kiedy np. podłoże gruntowe jest nienośne w porównaniu z gruntem o standardowych parametrach, albo kiedy należy dodatkowo zastosować izolację przeciwwodną lub odwodnienie drenażowe.
- Drugi element to koszty budowlane, na które składają się m.in.: wykonanie konstrukcji stalowej wraz z jej oczyszczeniem i zabezpieczeniem antykorozyjnym, transport oraz montaż konstrukcji na budowie, a także obudowa ścian i dachu obiektu.
- Trzecia kwestia to koszty wykończenia oraz elementów dodatkowych, między innymi cena bram i doków przeładunkowych, okien, świetlików i innych doświetleń, instalacji wymaganych przez inwestora i wynikających z technologii oraz montażu wyposażenia dodatkowego np. suwnic w halach produkcyjnych.
- Kosztorys budowy hali stalowej powinien uwzględniać również koszty eksploatacji w trakcie trwania prac. Na ten element składają się kwoty, które trzeba będzie wydać na media, obsługę budowy i serwis.
Co jeszcze wpływa na koszty budowy hali stalowej?
Ostateczna cena generalnego wykonawstwa hal przemysłowych jest zależna przede wszystkim od wybranej działki – rodzaju gruntu, powierzchni obiektu, rodzaju konstrukcji stalowej oraz jej przeznaczenia. Inną kwotę trzeba będzie zapłacić za halę stalową produkcyjną niż za magazynową, Bardzo istotna z finansowego punktu widzenia jest ilość bram i doków przeładunkowych, okien czy świetlików dachowych itp., a także obecność bądź nie, wydzielonej strefy biurowej.
Realizacja hal stalowych to inwestycja, na której ostateczny koszt ma wpływ wiele zmiennych, dlatego da się ją wycenić dopiero po zebraniu najważniejszych informacji. Jeżeli inwestor kontaktuje się w wykonawcą w sprawie budowy, powinien przekazać wszystkie szczegóły odnośnie planowanej inwestycji, aby umożliwić przygotowanie rzetelnej oferty, która uwzględni jego potrzeby i oczekiwania.