Planując budowę obiektu magazynowego inwestor stoi przed niełatwym zadaniem, jakim jest wybór firmy wykonawczej. Od trafności jego decyzji w dużej mierze zależeć będzie powodzenie inwestycji. Do współpracy warto więc zaprosić doświadczonego generalnego wykonawcę hal magazynowych, który może pochwalić się realizacjami obiektów przemysłowych o różnym charakterze. Taką firmą jest Commercecon, w portfolio której znajdują się zarówno magazyny wysokiego składowania, hale produkcyjne i hale produkcyjno-magazynowe, nowoczesne centra logistyczne, ale także hale chłodu i mroźni dla branży spożywczej.
Najpopularniejsze rodzaje hal magazynowych
Myśląc o halach magazynowych zwykle mamy przed oczami obiekt o dużej powierzchni wybudowany na obrzeżach miast na potrzeby sektora logistycznego lub branży e-commerce. Dlaczego? Wszystko za sprawą pandemii covid i powstających lawinowo w tamtym czasie, i to w bardzo szybkim tempie, magazynów. Warto jednak wiedzieć, że budynki magazynowe mogą znacznie się między sobą różnić – konstrukcją, wysokością, metrażem, zastosowaną wewnątrz budynku technologią, ale także wyposażeniem, które dostosowane jest do rodzaju składowanych towarów.
Typów hal magazynowych jak widać jest wiele. Do najpopularniejszych należą magazyny wysokiego składowania i hale przemysłowe o przeznaczeniu produkcyjno-magazynowym, ale rodzajem hali magazynowej są także zautomatyzowane centra logistyczne czy specjalistyczne budynki, takie jak chłodnie i mroźnie, do składowania oraz sortowania warzyw i owoców. Poznajcie ich krótką charakterystykę.
Hale magazynowe wysokiego składowania
Obiekty magazynowe można podzielić na kilka rodzajów w zależności od przyjętego kryterium. Jednym z ważniejszych jest wysokość użytkowa budynku. Nie jest ona rozumiana jako maksymalna wysokość konstrukcji, a odnosi się do pułapu, jaki wykorzystywany jest do składowania towarów.
Według tego kryterium magazyny dzielimy na niskie (do 4,2 metrów wysokości roboczej), średnie (od 4,2 do 7,2 metrów) i wysokie (wyższe niż 7,2 metrów wysokości roboczej). Te ostatnie określane są jako magazyny wysokiego składowania i charakteryzują się najlepszym stosunkiem pomiędzy zajmowaną powierzchnią (m2) a wykorzystaniem przestrzeni w środku. I choć takie konstrukcje wymagają stosowania specjalnych maszyn (np. specjalistycznych wózków widłowych) oraz odpowiedniej organizacji pracy, to można przyjąć, że im wyższy magazyn wysokiego składowania, tym większa będzie jego opłacalność w przeliczeniu na 1 m2. Firma Commercecon zrealizowała wiele takich obiektów na potrzeby swoich klientów, m.in. firm K-Flex, Katoen Natie czy Rossmann.
Z punktu widzenia prawa budowlanego, hale wysokiego składowania nie posiadają odrębnej definicji ani w normach, ani w polskich przepisach BHP. Podlegają więc tym samym wytycznym co inne obiekty magazynowe i muszą powstawać w zgodzie ze sztuką budowlaną i przy uwzględnieniu wszystkich aspektów związanych z przyszłym ich użytkowaniem. A tu bardzo wiele zależy od rodzaju przechowywanych materiałów oraz sposobu ich składowania. Warto wiedzieć, że implementacja niektórych systemów logistycznych może skutkować koniecznością zapewnienia specjalistycznych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, takich jak instalacje tryskaczowe czy systemy wentylacji i oddymiania. Dlatego tak istotne jest przekazanie szczegółowych informacji o docelowych sposobach funkcjonowania obiektów zarówno projektantowi budynków, jak i generalnemu wykonawcy hal magazynowych.
Hale przemysłowe o przeznaczeniu produkcyjno-magazynowym
Budowane w Polsce obiekty przemysłowe bardzo często łączą w sobie podwójne funkcje. Mowa o przestrzeni produkcyjnej oraz strefie magazynowej, która z jednej strony może stanowić zaplecze komponentowe dla procesu produkcyjnego, a z drugiej – pozwala na składowanie wyrobów gotowych i ich późniejszą dystrybucję. I właśnie tego typu obiekty najczęściej realizuje zespół Commercecon.
Budowa dwufunkcyjnych obiektów wymaga odpowiedniej koordynacji procesów budowlanych. Dlaczego? Prace budowlane związane ze wznoszeniem konstrukcji nośnej części produkcyjnej i magazynowej muszą współgrać z pracami przygotowawczymi ciągu technologiczno-produkcyjnego.
Tego typu hale Commercecon zrealizował m.in. dla Fabryki Kart TREFL, Długopolanki – rozlewni wody mineralnej, firmy Geberit czy KORPO.
Nowoczesne centra logistyczne i dystrybucyjne
Jednym z typów hal magazynowych są centra logistyczne i dystrybucyjne należące do firm transportowych, kurierskich lub zajmujących się sprzedażą internetową. Powstają najczęściej na obrzeżach większych miast, blisko dużych rynków odbiorców.
Buduje się je zwykle w konstrukcji stalowo-żelbetowej, która pozwala na idealne dopasowanie budynku do potrzeb klienta w zakresie prowadzonych operacji logistycznych, których wachlarz jest szeroki. Co więcej, wznoszone tak obiekty dają gwarancję szerokiego wyboru, jeśli chodzi o umiejscowienie doków, będących nieodłącznym elementem tego rodzaju hali magazynowej. W przyszłości mogą być w dość łatwy sposób modernizowane i dostosowywane do zmieniających się w czasie potrzeb klientów.
Przykładem takiej realizacji w portfolio Commercecon jest hala logistyczna dla DPD Polska, jednej z największych firm kurierskich w Europie. W obiekcie liczącym łącznie prawie 6300 mkw. powierzchni zastosowano jeden z największych i najnowocześniejszych sorterów w kraju, który pracuje z wydajnością 6 tys. paczek na godzinę. W celu optymalizacji procesów logistycznych hala posiada 16 bram do rozładunku i załadunku ciężarowych samochodów liniowych oraz 61 bram kurierskich.
Chłodnie i mroźnie dla branży spożywczej – specjalistyczny rodzaj hali magazynowej
Z uwagi na sezonowość upraw, w tym także zbiorów owoców i warzyw, które w naszym kraju trwają średnio od marca do października, wyzwaniem jest magazynowanie zebranych plonów. Służą temu odpowiednio zaprojektowane obiekty, które pełnią role sortowni oraz chłodni przemysłowych. Konieczność utrzymania rygoru cieplno-wilgotnościowego wewnątrz sprawia, że podczas projektowania oraz budowy należy zastosować materiały i elementy budowlane, które cechuje nie tylko odpowiednia izolacyjność termiczna, ale także szczelność gazowa.
W trakcie realizacji magazynów owoców i warzyw, ale także budowy mroźni dla celów spożywczych, kluczowe jest wykonania najwyższej jakości przegród budowlanych, pozbawionych mostków termicznych oraz zapewniających utrzymanie odpowiednich parametrów temperaturowych oraz wilgotnościowych. W przypadku tego typu hal magazynowych ważne jest także ograniczenie dostępu naturalnego światła (może przyspieszać dojrzewanie owoców) oraz zapewnienie odpowiedniego składu gazowego powietrza, co osiąga się za pomocą specjalnych urządzeń technologicznych.
Jako generalny wykonawca hal magazynowych Commercecon może pochwalić się ciekawym przykładem realizacji mroźni dla branży spożywczej. Mowa o obiekcie przemysłowym firmy STARMEAT Sp. z o.o., która jest jednym z największych producentów mielonego mięsa drobiowego w Europie. Na powierzchni 3,5 tys. mkw. znajduje się część technologiczna, maszynownia oraz dwukondygnacyjne biuro, ale na szczególną uwagę zasługuje hala mroźni wysokiego składowania, do której technologię dostarczył wiodący światowy dostawca przemysłowych rozwiązań chłodniczych Johnson Controls.
Ponad 280 zrealizowanych obiektów o charakterze przemysłowym o różnym przeznaczeniu, bardzo dobre opinie dotychczasowych klientów, a przede wszystkim doświadczony i świetnie zgrany zespół – to charakterystyka generalnego wykonawcy, któremu z pewnością warto powierzyć realizację budowy obiektów produkcyjnych i hal magazynowych.