Rynek budownictwa przemysłowego w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Nigdy nie powstawało w tym samym czasie tyle przestrzeni magazynowej i produkcyjnej, a eksperci przewidują, że na koniec tego roku całkowite zasoby sięgną 23 milionów mkw. Cieszy nie tylko rozwój branży, ale przede wszystkim fakt, że powstające w szybkim tempie obiekty logistyczne stają się coraz bardziej nowoczesne. Nie tylko mocno wpisują się w trend zrównoważonego budownictwa, kładącego szczególny nacisk na ograniczenie śladu węglowego, ale swoim wyglądem często przypominają już eleganckie biurowce. Przedstawiamy najnowsze trendy w budowie obiektów przemysłowych.

Hale magazynowe wczoraj i dziś

Jeszcze dekadę temu obiekty magazynowe postrzegane były wyłącznie w kategoriach składowania i przechowywania towarów, a budowa hali nie stanowiła dla firmy wykonawczej większego wyzwania. Dziś, obok swojej dotychczasowej funkcji, pełnią często rolę zaplecza biznesowego dla prowadzonych przez firmę działań. To sprawiło, że obiekty logistyczne zaczęły stawać się bardziej reprezentacyjne i funkcjonalne.

Czego dotyczą najważniejsze zmiany? Chodzi przede wszystkim o przestrzeń biurową, która do niedawna zajmowała zaledwie kilka procent i wydzielona była zwykle z samej powierzchni magazynu. Towarzyszyły jej niewielkie pomieszczenia socjalne, takie jak toalety, szatnia czy rzadziej stołówka. Dziś biura to zazwyczaj osobne budynki, stawiane w innej niż hala technologii. Ich udział w całkowitej powierzchni nowych obiektów magazynowych potrafi sięgać nawet 20%. Tak zaprojektowana reprezentacyjna i komfortowa przestrzeń coraz częściej staje się główną siedzibą dla firm z branży TSL. Wyróżniają ją duże przeszklenia, a zatem i dobrze doświetlone pomieszczenia do pracy biurowej, które wyposażone są w klimatyzację, inteligentne systemy zarządzania budynkami oraz wykończone są materiałami o wysokim standardzie. Ich układ niewiele różni się od typowych budynków biurowych – zazwyczaj posiadają reprezentacyjną strefę wejściową, komfortowe sale konferencyjne, a sama przestrzeń biurowa zaprojektowana i wykończona jest w zgodzie z indywidualnymi potrzebami przyszłego najemcy. Niewątpliwą zaletą takich miejsc – w porównaniu do biurowców zlokalizowanych w centrach dużych miast, jest duża przestrzeń wokół budynku. Dzięki niej pracownicy otrzymują do dyspozycji nie tylko przestronne parkingi, ale także rozległe tereny zielone – odpowiednio zaaranżowane, w ciepłe i pogodne dni pozwalają pracownikom na relaks na świeżym powietrzu.

Obiekty przemysłowe – od koncepcji po projektowanie

Inwestorzy oraz najemcy obiektów przemysłowych stają się coraz bardziej świadomi dostępności ekologicznych rozwiązań oraz materiałów, jakie jeszcze do niedawna zarezerwowane były dla budownictwa mieszkaniowego, a teraz można je już wykorzystywać podczas budowy hali. Wiedzą także, że obiekt zaprojektowany dokładnie pod ich własne wymagania nie tylko przełoży się na efektywniejszą pracę, ale pozwoli również na optymalizację kosztów związanych z późniejszą eksploatacją budynku. Dlatego na rynku obserwujemy coraz większe zainteresowanie inwestorów budową hal przemysłowych w formule build-to-suit (BTS). To obiekty dedykowane wymagającym klientom, którym zależy na pełnym dostosowaniu budynku oraz jego wyposażenia do potrzeb prowadzonej działalności. Oferują korzyści, o jakie trudno w przypadku kupna bądź najmu gotowego już budynku, ale wymagają wstępnych prac koncepcyjnych oraz projektowania go od podstaw.

obiekt przemysłowy
ATM Studio – Centrum Produkcji Filmowo-Telewizyjnej

Dlatego wybierając generalnego wykonawcę takiej inwestycji warto postawić na firmę, która ma własne zaplecze architektów i konstruktorów obiektów kubaturowych oraz duże doświadczenie w realizacji tak złożonych projektów budowlanych. Taki wykonawca będzie dysponował fachową wiedzą i znajomością nowoczesnych materiałów budowlanych oraz innowacyjnych rozwiązań architektonicznych i technologicznych, dzięki czemu pełnić będzie funkcje doradcze podczas całego procesu budowy hali, jak również poprzedzających go prac koncepcyjnych oraz projektowych.
Na jakie kompetencje warto jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru generalnego wykonawcy?

Budowa hal przemysłowych w formule BTS

Złożoność projektów typu build-to-suit sprawia, że jedną z kluczowych kwestii decydujących o powodzeniu takiej realizacji staje się wybór firmy wykonawczej. Nie każda bowiem poradzi sobie z tak różnorodnym i wieloetapowym zleceniem. Co może sprawiać największą trudność? Mało doświadczone firmy budowlane mogą sobie nie poradzić z kompleksowym zakresem prac oraz stopniem ich skomplikowania. Problemem może także być dostępność specjalistycznych maszyn budowlanych niezbędnych do realizacji zlecenia – niewielkie firmy zwykle takimi nie dysponują, a ceny ich wypożyczenia mogą znacząco wpłynąć na całkowity koszt budowy obiektów przemysłowych. Przeszkodą dla wielu mniejszych wykonawców może stać się także konieczność stałego zaangażowania zespołu wykonawczego dedykowanego jednej inwestycji, który na każdym etapie prac musi ściśle współpracować z inwestorem, a często także deweloperem, który jest bezpośrednio zaangażowany w projekt. Do tego dochodzi presja czasu oraz nieprzewidziane sytuacje, które często wymagają zaangażowania dodatkowych środków zarówno finansowych, jak i w postaci specjalistów, a nie wszystkich generalnych wykonawców na to stać.

Estetyka w obiektach magazynowych, logistycznych i produkcyjnych

Tradycyjny obraz obiektów produkcyjnych oraz hal magazynowych kojarzy się przede wszystkim z różnymi odcieniami szarości. W dużej mierze wynikało to do tej pory z dostępności materiałów elewacyjnych oferowanych przez ich producentów. W ostatnich latach, pod wpływem nowych wymagań klientów, zaczyna się to powoli zmieniać. Innowacyjne systemy elewacji wyróżniają się zarówno kolorem, jak i funkcjonalnością. Jaśniejsze barwy w parze z grubszą strukturą elementów ściennych pomagają zmniejszać absorbcję termiczną ściany, przez co wpisują się w trend zielonego budownictwa przemysłowego. Co więcej, w nowo powstających obiektach logistycznych zewnętrzne panele ścienne prezentują się znacznie lżej i ciekawiej. Do takich zmian z pewnością przyczynia się szybki rozwój magazynów miejskich, lokalizowanych na terenach miast, przez to muszą wpisywać się w inny charakter otoczenia.

Hala produkcyjno magazynowa
Hala produkcyjno-magazynowa GEBERIT
Hala produkcyjno magazynowa
Hala produkcyjno-magazynowa SEW EURODRIVE

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Hala stalowa jako salon samochodowy – stosowane rozwiązania