Salony, serwisy i warsztaty samochodowe potrzebują dużo przestrzeni i światła. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest budowa hali stalowej. Tego typu konstrukcje są specjalnie dostosowane do potrzeb branży motoryzacyjnej i zapewniają doskonałe warunki do serwisowania oraz prezentowania samochodów. Sprawdź więcej informacji o tym popularnym rozwiązaniu.

Salon i serwis samochodowy w hali stalowej

Hale stalowe stosowane są w różnych projektach. Salony samochodowe są doskonałym przykładem tego, jak estetycznie wykonane mogą być te obiekty. Pod względem statystycznym zdecydowana większość salonów usytuowana jest właśnie w profesjonalnych halach stalowych. Zawdzięczamy to między innymi szerokim możliwościom aranżacyjnym, jakie zapewnia konstrukcja stalowa. Istnieje możliwość gruntownej personalizacji projektu pod indywidualne zapotrzebowanie inwestora.

Prezentowane rozwiązanie doskonale sprawdza się w luksusowych obiektach sprzedażowych takich, jak właśnie salony samochodowe. Hale w konstrukcji stalowej są ekonomicznym rozwiązaniem, dającym niższy koszt inwestycji w porównaniu do innych rodzajów zabudów. Proces budowy hali stalowej na podstawie przygotowanego projektu jest szybszy i prostszy od stawiania budynku murowanego. Co więcej, możliwości konstrukcji hal stalowych pozwalają na stworzenie prawdziwie zjawiskowych miejsc, w których prezentacja produktów – samochodów – będzie na najwyższym poziomie. Sprzyja temu umieszczenie wielu okien i ścian szklanych, które będą zdobiły wnętrze i dodawały prestiżu od zewnętrz. 

salon samochodowy Ford
Salon samochodowy Ford

Konstrukcje stalowe mogą być obłożone płytami warstwowymi, posiadać wysokie ściany szklane i prześwity, mieć całkowicie zagospodarowaną przestrzeń podsufitową. Dziś korzystać można z wielu technologii wykończeniowych, które sprawiają, że będąc wewnątrz można mieć wrażenie, jakby znajdowało się w budynku wzniesionym np. z cegły. Hale stalowe dla obiektów przemysłowych i komercyjnych są zdecydowanie najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem.

Hala warsztatowa przy salonie samochodowym

Warsztaty naprawcze przy salonach samochodowych i autoryzowane serwisy producentów najczęściej także budowane są jako konstrukcje stalowe. Ograniczenie kosztów, wygodna aranżacja przestrzeni, bezpieczna infrastruktura i łatwość w dostosowaniu aspektów związanych z systemami PPOŻ i BHP czynią hale stalowe idealnymi rozwiązaniami do takich zastosowań. Hale warsztatowe zyskują na przestrzeni i odpowiedniej optyce.

salon samochodowy M&M Cars
M&M Cars – Salon samochodowy Saab i Chevrolet wraz z serwisem

W przypadku warsztatów samochodowych hale stalowe przekonują po raz kolejny swoją wysoką elastycznością. Świat zmienia się coraz szybciej – podobnie zresztą, jak realia prowadzenia działalności. Dzięki stworzeniu odpowiedniego projektu hali stalowej dla warsztatu samochodowego w przyszłości będzie istniała możliwość rozbudowy obiektu. Dobudowanie powierzchni magazynowej do warsztatu czy zaaranżowanie strefy lounge przy salonie nie będzie sprawiało trudności takich, jak w przypadku bazowania na innych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Hala stalowa czy murowana dla salonu samochodowego?

Hale murowane i betonowe są alternatywą dla konstrukcji stalowych. Niemniej jednak budownictwo klasyczne ma wiele wad, jeśli ma być zastosowane do takich obiektów, jak salony samochodowe i warsztaty.

salon samochodowy Volvo
VOLVO – Salon samochodowy wraz z serwisem

Na uwagę zasługuje przede wszystkim wyższy koszt operacyjny i czas potrzebny na wzniesienie budynku (który w większości przypadków także przekłada się na aspekty finansowe). Koszt budowy hali stalowej jest niższy od wznoszenia obiektów murowanych. Istnieje znacznie mniejsze ryzyko, że którykolwiek z etapów realizacji będzie wiązał się z wyższymi kosztami od przewidywanych. Budownictwo murowane wiąże się też z ograniczeniami potencjalnej rozbudowy obiektów w przyszłości. Technika ta nigdy nie będzie tak elastyczna, jak nowoczesne konstrukcje stalowe, które w razie potrzeby w krótkim czasie mogą być rozbudowywane o dodatkowe moduły.

salon samochodowy Nissan
Salon samochodowy Nissan

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Ściany i obudowa hal stalowych – rekomendowane rozwiązania